Αποτελέσματα αγώνων των τμημάτων του Α.Σ Καστοριάς Σάββατο 23 Μαρτίου 2019 - OlaDeka

Αποτελέσματα αγώνων των τμημάτων του Α.Σ Καστοριάς Σάββατο 23 Μαρτίου 2019

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ Α2 ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ
Α.Σ. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ – Α.Ο. ΑΜΥΝΤΑΣ 70-65

Πολύ σημαντική νίκη πήρε η Καστοριά, η οποία επικράτησε του Αμύντα με 70-65 και διατηρεί ζωντανές τις ελπίδες της για είσοδο στα playoffs της φετινής Α2. Οι “γουναράδες” ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και έφτασαν να προηγούνται και με 17-10, όμως ο Αμύντας ανέβασε στροφές και μείωσε τη διαφορά, όντας κοντά στο σκορ. Τζακόπουλος και Μελισσαράτος έφτασαν τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο στις αρχές της β’ περιόδου (25-15), με τη διαφορά να φτάνει ακόμα και το +15, με τον έμπειρο γκαρντ να πραγματοποιεί την καλύτερη του φετινή εμφάνιση. Παρόλα αυτά ένα σερί 0-8 των παικτών του Αλέξανδρου Ζαβού στο τελευταίο λεπτό του α’ ημιχρόνου, έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 40-36. Το β’ ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά άστοχες και να ασχολούνται περισσότερο με τα αμυντικά τους καθήκοντα, με τους παίκτες του Νίκου Καραγιάννη να παραμένουν μπροστά. Στο φινάλε βέβαια τα πράγματα άλλαξαν και το τρίποντο του Γκαβανόπουλου έδωσε προβάδισμα στον Αμύντα (57-58). Ο Αμπάρας με τον Βαβάτσικο ήταν αυτοί που βγήκαν μπροστά για την Καστοριά και χάρη στην ευστοχία τους διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Δεκάλεπτα: 20-15, 40-36, 53-46, 70-65

Α.Σ. Καστοριάς(Καραγιάννης): Αμπαράς 8 (1), Πετρόπουλος 3 (1), Μελισσαράτος 14, Χονδρογιάννης, Απιδόπουλος 5, Χρυσόπουλος 6 (1), Ράπτης 5, Βαβάτσικος 6, Καραμανώλης 3 (1), Τζακόπουλος 20 (5)

Α.Ο. Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 10, Τοπάλι, Διαμαντόπουλος 15 (2), Βαρδιάνος 2, Κερασοβίτης 1, Κουκουνιάς 22 (3), Μπάρμπας, Γκαβανόπουλος 8 (2), Κωνσταντακόπουλος 3, Μέλιος 4.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ
Γ.Σ. ΣΙΑΤΙΣΤΑΣ – Α.Σ. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ 28-51

Σε ένα εύκολο παιχνίδι μέσα στην Σιάτιστα, η ομάδα της Καστοριάς επικράτησε άνετα της τοπικής ομάδας. Η ομάδα μας μπήκε  δυνατά από την αρχή του παιχνιδιού   και χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 07-15, 10-12, 09-13 και 02-11.

Α.Σ. Καστοριάς (Ντόντης): Τσιαντά, Κρανιά, Καλλίνικου Μ., Τσαχτσίρα, Θυμιοπούλου, Αλεξίου, Σεβασλίδου, Βλάχου και Μακρά.