Μια πρώτη συνοπτική ματιά στο 43ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων που θα διεξαχθεί στην Καστοριά

Οι 6 Μονομάχοι

eok-me-simaia
Αρχική » Αθλητικά » Μια πρώτη συνοπτική ματιά στο 43ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Εφήβων που θα διεξαχθεί στην Καστοριά

Η τελική φάση του 43ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων (Final 6) θα διεξαχθεί στην Καστοριά στο χρονικό διάστημα 4-8 Μαΐου 2016. Θα επιχειρήσουμε σήμερα να ρίξουμε μια συνοπτική πρώτη ματιά στις ομάδες που έχουν κερδίσει ή διεκδικούν τη συμμετοχή τους στην τελική φάση.

Στο τέλος του άρθρου υπάρχει το Πρόγραμμα των αγώνων της Τελικής Φάσης, ενώ τις ερχόμενες ημέρες θα ακολουθήσει αναλυτικό αφιέρωμα στις ομάδες που θα συμμετάσχουν στην τελική φάση του 43ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων.

Σύμφωνα με την προκήρυξη της ΕΟΚ στην Τελική (Γ΄) Φάση θα πάρουν μέρος 6 σωματεία και συγκεκριμένα:

1) Ο Πρωταθλητής Ε.Σ.Κ.Α.

0paob

Πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Παναθηναϊκός Αθλητικός Όμιλος, καθώς στις 12 Απριλίου επικράτησε με σκορ 83-60 του Γ.Σ. Περιστερίου, έφτασε στο 3-0 (“κουβαλούσε” τις δύο νίκες από την κανονική περίοδο) και κατέκτησε τον τίτλο.

efpao101

Στα ημιτελικά ο Παναθηναϊκός είχε αποκλείσει τον ΑΣΕ Δούκα (3-0) και το Περιστέρι το Μαρούσι (3-1).

efpao100

2) Ο Πρωταθλητής Ε.Σ.ΚΑ.Ν.Α.

0ikkal

Πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Ίκαρος Καλλιθέας που επικράτησε στον Τελικό με 2-0 του Ολυμπιακού.

ΑΕ ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (2-0)  72-54, 78-47.

efkal101

Στον Τελικό αναμετρήθηκαν ο Ίκαρος Καλλιθέας, που προκρίθηκε με 2-0 νίκες του Κρόνου Αγ.Δημητρίου (79-66, 82-54) και ο Ολυμπιακός, που απέκλεισε με 2-0 νίκες τον Πανιώνιο (49-42, 61-57).

efkal100

3) Ο Πρωταθλητής Ε.ΚΑ.Σ.Θ.

pafa01

Πρωταθλητής αναδείχθηκε ο ΠΑΟΚ που επικράτησε στον άτυπο Τελικό του Άρη με 72-65. Ο αγώνας έγινε για την 3η αγωνιστική του Final-4 της Ε.ΚΑ.Σ.Θ., που διεξήχθη από 19-23/4 στο γήπεδο της Μίκρας, στη Θεσσαλονίκη και συμμετείχαν ο ΠΑΟΚ, ο Άρης, η ΑΚΘ Αστέρια και η ΧΑΝΘ.

 efpaok100

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ και Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ FINAL-4 ΤΗΣ EΚΑΣΘ:

FINAL-4 ΕΦΗΒΩΝ EΚΑΣΘ
ΤΡΙΤΗ  19/4– 1η Αγωνιστική
ΑΡΗΣΧΑΝΘ89 – 84
ΑΚ ΑΣΤΕΡΙΑΠΑΟΚ49 – 72
 ΠΕΜΠΤΗ  21/4 – 2η Αγωνιστική
ΠΑΟΚΧΑΝΘ85 – 61
ΑΡΗΣΑΚ ΑΣΤΕΡΙΑ62 – 55
 ΣΑΒΒΑΤΟ  23/4 – 3η Αγωνιστική
ΧΑΝΘΑΚ ΑΣΤΕΡΙΑ57 – 70
ΠΑΟΚΑΡΗΣ72 – 65

 efpaok100b

FINAL-4 ΕΦΗΒΩΝ EΚΑΣΘ
ΘΟΜΑΔΕΣΑΓΒΝΗΔΙΑΦ
1ΠΑΟΚ3630229 – 175
2ΑΡΗΣ3521216 – 211
3ΑΚ ΑΣΤΕΡΙΑ3412174 – 191
4ΧΑΝΘ3303202 – 244

efpaok101

4) Ο Νικητής του Α΄ Ομίλου της Β΄ Φάσης, στον οποίο συμμετείχαν οι πρωταθλητές Ε.ΚΑ.Σ.Α.ΜΑ.Θ., Ε.ΚΑ.Σ.Χ., Ε.ΚΑ.Σ.ΚΕ.Μ., Ε.ΚΑ.Σ.ΔΥ.Μ. & Ε.Σ.ΚΑ.Θ.

pafa03

Ο Όμιλος διεξήχθη στο χρονικό διάστημα 23-27/4 στη Σταυρούπολη Θεσσαλονίκης και συμμετείχαν οι: Σ.Α. Καβάλας «Αστέρας», ΠΟ Νέων Μουδανιών, Πιερικός/Αρχέλαος ΣΦΚ Κατερίνης, Πρωτέας Γρεβενών και Α.Ε. Λάρισας.

Νικητής αναδείχθηκε ο πρωταθλητής Ε.ΚΑ.Σ.ΚΕ.Μ. Πιερικός/Αρχέλαος ΣΦΚ Κατερίνης.

 

efpak100


ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ και Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ Α΄ ΟΜΙΛΟΥ:

Α΄ (ΕΠΑΡΧΙΑΚΟΣ) ΟΜΙΛΟΣ ΕΦΗΒΩΝ – ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
ΣΑΒΒΑΤΟ  23/4– 1η Αγωνιστική
ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝΠΙΕΡ/ΑΡΧ ΚΑΤΕΡΙΝ63 – 66
ΠΟ Ν.ΜΟΥΔΑΝΙΩΝΣΑΚ ΑΣΤΕΡΑΣ59 – 80
 ΚΥΡΙΑΚΗ  24/4 – 2η Αγωνιστική
ΣΑΚ ΑΣΤΕΡΑΣΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ69 – 61
ΠΙΕΡ/ΑΡΧ ΚΑΤΕΡΙΝΑ.Ε. ΛΑΡΙΣΑΣ67 – 63
 ΔΕΥΤΕΡΑ  25/4 – 3η Αγωνιστική
Α.Ε. ΛΑΡΙΣΑΣΣΑΚ ΑΣΤΕΡΑΣ69 – 84
ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝΠΟ Ν.ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ51 – 61
 ΤΡΙΤΗ  26/4– 4η Αγωνιστική
ΠΟ Ν.ΜΟΥΔΑΝΙΩΝΑ.Ε. ΛΑΡΙΣΑΣ75 – 55
ΣΑΚ ΑΣΤΕΡΑΣΠΙΕΡ/ΑΡΧ ΚΑΤΕΡΙΝ76 – 81
 ΤΕΤΑΡΤΗ  27/4 – 5η Αγωνιστική
Α.Ε. ΛΑΡΙΣΑΣΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ49 – 75
ΠΙΕΡ/ΑΡΧ ΚΑΤΕΡΙΝΠΟ Ν.ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ64 – 32

3 efpak101

Α΄ (ΕΠΑΡΧΙΑΚΟΣ) ΟΜΙΛΟΣ ΕΦΗΒΩΝ
ΘΟΜΑΔΕΣΑΓΒΝΗΔΙΑΦ
1ΠΙΕΡ/ΑΡΧ ΚΑΤΕΡΙΝ48
40280 – 236
2ΣΑΚ ΑΣΤΕΡΑΣ47
31309 – 270
3ΠΟ Ν.ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ46
22231 – 250
4ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ45
13250 – 245
5Α.Ε. ΛΑΡΙΣΑΣ44
04236 – 301

efpak102

5) Ο Νικητής του Β΄ Ομίλου της Β΄ Φάσης, στον οποίο συμμετείχαν οι πρωταθλητές Ε.Σ.Κ.Α.Η., Ε.ΚΑ.Σ.ΚΕ.ΝΟ.Π., Ε.Σ.Κ.Α.Κ. & Ε.Σ.ΚΑ.Β.Δ.Ε.

sima

Ο Όμιλος (για τον οποίο υπήρξε στο site εκτενές αφιέρωμα) διεξήχθη στο χρονικό διάστημα 22-24/4 στη Λευκάδα και συμμετείχαν οι: ΑΣΠ Προμηθέας, Καλαμάτα 1980, Ποσειδών Λουρτακίου και Δόξα Λευκάδας.

Νικητής του ομίλου αναδείχθηκε ο πρωταθλητής Ε.Σ.Κ.Α.Η. ΑΣΠ Προμηθέας.

 

 

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ και Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ Β΄ ΟΜΙΛΟΥ:

Β΄ (ΕΠΑΡΧΙΑΚΟΣ) ΟΜΙΛΟΣ ΕΦΗΒΩΝ – ΛΕΥΚΑΔΑ
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ  22/4 – 1η Αγωνιστική
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣΚΑΛΑΜΑΤΑ 198078 – 34
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣΠΟΣΕΙΔΩΝ ΛΟΥΤΡΑΚ.75 – 51
 ΣΑΒΒΑΤΟ  23/4– 2η Αγωνιστική
ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΛΟΥΤΡΑΚΠΡΟΜΗΘΕΑΣ53 – 76
ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1980ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ50 – 55
 ΚΥΡΙΑΚΗ  24/4 – 3η Αγωνιστική
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ73 – 58
ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΛΟΥΤΡΑΚΚΑΛΑΜΑΤΑ 198057 – 70

 

Β΄ (ΕΠΑΡΧΙΑΚΟΣ) ΟΜΙΛΟΣ ΕΦΗΒΩΝ
ΘΟΜΑΔΕΣΑΓΒΝΗΔΙΑΦ
1ΑΣΠ ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ3630227 – 145
2ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ3521188 – 174
3ΚΑΛΑΜΑΤΑ 19803412154 – 190
4ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ3303161 – 208

efpro100

6) Ο Νικητής του Γ΄ Ομίλου της Β΄ Φάσης, στον οποίο συμμετείχαν οι πρωταθλητές Ε.Σ.Κ.Α.Σ.Ε., Ε.ΚΑ.Σ.Κ., Ε.Σ.Κ.ΚΥΚΛΑΔΩΝ, ΤΕ ΔΩΔ/ΝΗΣΟΥ και ο νικητής μεταξύ των Πρωταθλητών ΤΕ ΧΙΟΥ, ΤΕ ΣΑΜΟΥ και ΤΕ ΛΕΣΒΟΥ.

 

pafa02

Ο Όμιλος διεξήχθει στο χρονικό διάστημα 23-27/4 στο Μέτς Α΄ στο Παγκράτι και συμμετείχαν οι: Ερμής Σχηματαρίου, ΓΣ Εργοτέλης, ΑΟ Ερμούπολης και ΑΕ Δικαίου, ενώ ο Φ.Ο. Βροντάδου Χίου αποχώρησε.

Nικητής αναδείχθηκε ο πρωταθλητής Ε.ΚΑ.Σ.Κ. ΓΣ Εργοτέλης.

eferg101

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ και Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΟΜΙΛΟΥ:

Γ΄ (ΕΠΑΡΧΙΑΚΟΣ) ΟΜΙΛΟΣ ΕΦΗΒΩΝ – ΜΕΤΣ
ΣΑΒΒΑΤΟ  23/4 – 1η Αγωνιστική
ΓΣ ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΕ ΔΙΚΑΙΟΥ75 – 89
 ΚΥΡΙΑΚΗ  24/4 – 2η Αγωνιστική
ΑΕ ΔΙΚΑΙΟΥΑΟ ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ70 – 45
 ΔΕΥΤΕΡΑ  25/4 – 3η Αγωνιστική
ΓΣ ΕΡΓΟΤΕΛΗΣΑΕ ΔΙΚΑΙΟΥ91 – 47
ΓΣ ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΟ ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ74 – 83
 ΤΡΙΤΗ  26/4 – 4η Αγωνιστική
ΓΣ ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΓΣ ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ0–20(α.α)
 ΤΕΤΑΡΤΗ  27/4 – 5η Αγωνιστική
ΓΣ ΕΡΓΟΤΕΛΗΣΑΟ ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ86 – 31

eferg102

Γ΄ (ΕΠΑΡΧΙΑΚΟΣ) ΟΜΙΛΟΣ ΕΦΗΒΩΝ
ΘΟΜΑΔΕΣΑΓΒΝΗΔΙΑΦ
1ΓΣ ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ36
30197 – 78
2ΑΕ ΔΙΚΑΙΟΥ3521206 – 211
3ΑΟ ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ34
12189 – 249
4ΓΣ ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜ32
03149 – 192

eferg100

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΕΦΗΒΩΝ

ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΕΦΗΒΩΝ – ΚΑΣΤΟΡΙΑ
 ΤΕΤΑΡΤΗ   4/5  –  1η  Αγωνιστική
ΠΙΕΡ/ΑΡΧΕΛ ΚΑΤΕΡΙΝΕΡΓΟΤΕΛΗΣ16:00
ΠΑΟΠΡΟΜΗΘΕΑΣ18:00
ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣΠΑΟΚ20:00
 ΠΕΜΠΤΗ   5/5  –  2η  Αγωνιστική
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣΠΙΕΡ/ΑΡΧΕΛ ΚΑΤΕΡΙΝ16:00
ΠΑΟΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ18:00
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣΠΑΟΚ20:00
 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ   6/5  – 3η  Αγωνιστική
ΠΙΕΡ/ΑΡΧΕΛ ΚΑΤΕΡΙΝΠΑΟ15:00
ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣΕΡΓΟΤΕΛΗΣ17:00
ΠΑΟΚΠΡΟΜΗΘΕΑΣ19:00
 ΣΑΒΒΑΤΟ    7/5  –  4η   Αγωνιστική
ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣΠΙΕΡ/ΑΡΧΕΛ ΚΑΤΕΡΙΝ14:00
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣΕΡΓΟΤΕΛΗΣ16:00
ΠΑΟΠΑΟΚ18:00
 ΚΥΡΙΑΚΗ   8/5  –  5η  Αγωνιστική
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ09:00
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣΠΑΟ11:00
ΠΑΟΚΠΙΕΡ/ΑΡΧΕΛ ΚΑΤΕΡΙΝ13:00

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ 22-4-16 ΕΩΣ 26-4-16

 

Πηγή

Κοινοποίηση:

Σχολιάστε αυτό το άρθρο

σχόλια