Γκολ (24) και θέαμα στα ματς του Κυπέλλου – Θύμα έκπληξης η Πολυκάρπη, 0-0 με ΑΕ Βιτσίου - OlaDeka

Πολλά γκολ και πλούσιο θέαμα περιλάμβανε το μενού της 1ης αγωνιστικής για την Β’ φάση Κυπέλλου ΕΠΣ Καστοριάς (Pitsa Basilico).

Συνολικά στα 6 ματς σημειώθηκαν 24 γκολ, ενώ κυριάρχησαν οι φιλοξενούμενοι.

Στον α’ όμιλο η Ομόνοια Βογατσικού σημειώνοντας από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο, πέτυχε ντόρτια κόντρα στην Πεντάβρυσο(4-0) και πήρε προβάδισμα πρόκρισης.

Στον β’ όμιλο τα Γραμμοχώρια, ανεβάζοντας στροφές στην επανάληψη επικράτησαν στο Νεστόριο με σκορ 0-2, ενώ στο τοπικό ντέρμπι της πόλης, το Νταηλάκη, μετά από ένα αμφίρροπο ματς επιβλήθηκε με σκορ 3-2 του ΑΟ Κάστωρ.

Στον 3ο όμιλο, συναρπαστικό σε εξέλιξη ήταν το ματς στην Μεσοποταμία, όπου ο Παναργειακός πήρε τη νίκη κόντρα στις μαχητικές Ελπίδες Μεσ/μίας, με σκορ 2-3.

Στον 4ο όμιλο, επίδειξη ισχύος έκανε η Δόξα Κορησού, επικρατώντας εκτός έδρας με το επιβλητικό σκορ 1-7 επί της Καστοριάς, ενώ, θύμα έκπληξης έπεσε ο Ηρακλής Πολυκάρπης, ο οποίος μπορεί να είχε δύο δοκάρια, ωστόσο, όμως παραχώρησε λευκή ισοπαλία (0-0) στην ΑΕ Βιτσίου!

Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι, έσπασαν και μία αρνητική παράδοση, αφού σε 8 ματς μετρούσαν μόλις μία νίκη (0-1 το 2005) και μία ισοπαλία (1-1 το 2011).

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ-ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ (1ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)