Αποτελέσματα αγώνων των τμημάτων του Α.Σ Καστοριάς 23 - 24 Φεβρουαρίου 2019 - OlaDeka

Αποτελέσματα αγώνων των τμημάτων του Α.Σ Καστοριάς 23 – 24 Φεβρουαρίου 2019

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ
Α.Σ. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ – Γ.Σ. ΣΙΑΤΙΣΤΑΣ 59-47

Η ομάδα της Καστοριάς πήρε εύκολη νίκη απέναντι στην ομάδα της Σιάτιστας. Τα κορίτσια μπήκαν από την αρχή του αγώνα δυνατά στο παιχνίδι αποκτώντας μια διαφορά 15 πόντων (18-5). Στη συνέχεια δόθηκε και η ευκαιρία να παίξουν όλα τα κορίτσια αρκετή ώρα μιας και δεν ήταν το ζητούμενο η μεγάλη διαφορά αλλά η συμμετοχή όλων των κοριτσιών.

Δεκάλεπτα: 18-05, 09-11, 20-12, 12-29

Α.Σ. Καστοριάς (Ντόντης): Τσιαντά, Κρανιά, Πολίσι, Καλλίνικου Μ., Τσαχτσίρα, Θυμιοπούλου, Μεγακλή, Αλεξίου, Σεβασλίδου, Βλάχου και Μακρά.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ Α2 ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ
Α.Σ. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ – Α.Σ.Α. ΚΟΡΟΙΒΟΣ 60-53

Επιστροφή στις νίκες για την Καστοριά η οποία επικράτησε του Κοροίβου με 60-53 και μπήκε ξανά σε τροχιά playoffs με 11 αγωνιστικές να απομένουν για το φινάλε του πρωταθλήματος. Το παιχνίδι ήταν αρκετά κλειστό στα πρώτα του λεπτά, με τις δύο ομάδες να μένουν χαμηλά στο σκορ, με τους “γουναράδες” να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και να είναι μπροστά στο σκορ.

Ανάλογή ήταν η εικόνα και του β’ ημιχρόνου, με τον Κόροιβο όμως να είναι πιο εύστοχος σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο και να προσπαθεί να διεκδικήσει κάτι παραπάνω από τον αγώνα. Παρόλα αυτά, ο πλουραλισμός των γηπεδούχων επιθετικά λειτούργησε ευεργετικά για να έρθει η νίκη.

Δεκάλεπτα: 14-9, 31-24, 45-39, 60-53

Α.Σ. Καστοριάς (Καραγιάννης): Αμπαράς 9 (1), Μελισσαράτος 8, Χονδρογιάννης, Απιδόπουλος 7, Χρυσόπουλος 10 (2), Ράπτης 10, Τερσενίδης, Βαβάτσικος 10 (1), Καραμανώλης, Τζακόπουλος, Σταμένκοβιτς 6 (2).

Α.Σ.Α. Κόροιβος (Κουταλιανός): Χείλαρης 17 (3), Καπώνης 4, Λαμπρόπουλος 11 (2), Μαραγκάκης, Γκιουζέλης 2, Λεϊμάνις 8, Γραβάνης 4, Θεοδωράκος 2, Τσιάκος 5.