Κύπελλο Ελλάδας: Αποτελέσματα και οι ομάδες που προκρίθηκαν στην 2η φάση - OlaDeka

Κύπελλο Ελλάδας: Αποτελέσματα και οι ομάδες που προκρίθηκαν στην 2η φάση

Ο Ηρακλής Πολυκάρπης πάλεψε σαν Ηρακλής αλλά δεν τα κατάφερε

Δεκαοκτώ αγώνες περιελάμβανε το σημερινό (26/8) πρόγραμμα της πρώτης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.
Ο εκπρόσωπος του νομού Καστοριάς Ηρακλής Πολυκάρπης πάλεψε σαν Ηρακλής αλλά δεν τα κατάφερε στο Κιλκίς, γνωρίζοντας την ήττα και τον πρόωρο αποκλεισμό από την Αναγέννηση Πλαγιάς στην παράταση με σκορ 4-2.
Οι πράσινοι αν και βρέθηκαν από νωρίς πίσω στο σκορ, στην επανάληψη μπήκαν αποφασισμένοι και έκαναν την ανατροπή 1-2, ενώ έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για να κλειδώσουν τη νίκη. Τελικά η μπάλα τους τιμώρησε αφού στο 85’ οι γηπεδούχοι στη μία και μοναδική ευκαιρία που δημιούργησαν ισοφάρισαν σε 2-2, στέλνοντας το ματς στην παράταση και στερώντας από τον Ηρακλή την πρόκριση.

Στο διάστημα της παράτασης ο ρυθμός του αγώνα έπεσε λόγω της κόπωσης των παικτών, ωστόσο, οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που κατάφεραν να πετύχουν δύο γκολ και να πάρουν το εισιτήριο της πρόκρισης στον επόμενο γύρο.

Δύο αγώνες της 1ης φάσης θα πραγματοποιηθούν Κυριακή 2 Σεπτεμβρίου, ενώ ο Αλέξανδρος Ημαθίας περνάει στη δεύτερη φάση χωρίς αγώνα:
Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι ομάδες που περνάνε μέχρι στιγμής στη 2η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας:
Ερμής Αμυνταίου – ΑΕ Καλαμπακίου 2-1
Αναγέννηση Πλαγιάς – Ηρακλής Πολυκάρπης 4-2 παράταση (2-2 κανονική διάρκεια)
Καβάλα – ΑΣ Γιαννιτσά 0-1
Οικονόμος Τσαριτσάνης – ΑΕ Μεσολογγίου 1-0
Τηλυκράτης – ΑΟ Σελλάνων 2-1
Αστέρας Ιτέας – Θεσπρωτός 0-1
Ηρακλής Ελευσίνας – ΟΦ Ιεράπετρας 2-3
Κόρινθος – Καλαμάτα 5-4 πέν. (1-1 κανονική διάρκεια, 2-2 παράταση)
Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου – ΑΟ Καρδίας 3-4 πέν. (0-0 κανονική διάρκεια, 0-0 παράταση)
Μακεδονικός Φούφας – Νίκη Βόλου 2-4 πέν. (1-1 κανονική διάρκεια, 1-1 παράταση)
Αντίμαχος Κω – Θύελλα Ραφήνας 3-1