ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΓΩΝΩΝ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΤΟΥ Α.Σ. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ (Α2 ΑΝΔΡΩΝ- ΕΦΗΒΟΙ-ΠΑΙΔΕΣ) 20 & 21 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ - OlaDeka

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ
Α.Σ. ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ – Α.Σ. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ 51-52

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Εφηβική ομάδα του Α.Σ. Καστοριάς, μέσα στην Κοζάνη.

Σ’ ένα κακό παιχνίδι η ομάδα μας κατάφερε να νικήσει και να κατακτήσει τη 2η θέση στην κανονική περίοδο.

Τώρα θ’ αντιμετωπίσει τον Α.Π.Σ. Πτολεμαΐδας σε διπλά παιχνίδια, με έπαθλο ένα εισιτήριο για το Final 4.

Δεκάλεπτα: 11-13, 31-25, 37-33, 51-52.

Α.Σ. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ (Καραταγλίδης): Μπασακύρος 6, Γεωργιάδης 1, Νάντσος, Γκλιάγιας, Τούσκας 1 , Γουρζάνης 5, Μιχαλόπουλος 14(1), Ριζόπουλος 3, Αντωνίου 12,  Τζήμας 10(2), Δαμιανού Α. και Μπαμπάκος.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ
Α.Π.Σ. ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ – Α.Σ. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ  68-69

Με νίκη ξεκίνησε η Παιδική ομάδα την 2η φάση του Παιδικού Πρωταθλήματος και μάλιστα εκτός έδρας μέσα στην Πτολεμαΐδα.

Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό με την ομάδα μας να κρατάει το προβάδισμα σχεδόν σε όλο το παιχνίδι και να καταφέρνει να πάρει μια πολύ σημαντική νίκη για τη συνέχεια.

Δεκάλεπτα: 14-17, 37-34, 47-55, 68-69.

Α.Σ. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ (Καραταγλίδης): Καμπούρης, Τέρπος, Τακίδης 11(1), Μαρινέλης, Παπαδημητρίου 12(4),  Σακαλίδης 9 , Καλαφατίδης 2, Τραϊανού 6, Πρεσπάρης , Καλαϊτζίδης 27(2), Γκιέλι  και Πελαγίδης 2.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ
Α.Ο. ΑΜΥΝΤΑΣ – Α.Σ. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ 66 – 60

Σε μια αμφίρροπη αναμέτρηση και με την Καστοριά να μην δείχνει τον καλύτερο της εαυτό, την ήτα γνώρισε η ομάδα των ανδρών από τον Αμύντα. Οι «Γουναράδες» είχαν ένα ελαφρύ προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο (14-16), με τον Αμύντα να αντιδρά στις αρχές της Β΄ περιόδου με 8-0 σερί και να πηγαίνουν προς τα αποδυτήρια με σκορ 37-30. Στην επανάληψη όμως η Καστοριά ανέβασε την απόδοσή της και ισοφάρισαν στο φινάλε της Γ΄ περιόδου 48-48. Στα τελευταία λεπτά ο αγώνας ήταν σε τεντωμένο σχοινί με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ, όμως με ξέσπασμα στο φινάλε ο Αμύντας ξέφυγε με +8 (65-57) περίπου 1:10 πριν τη λήξη, γεγονός που έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων.

Δεκάλεπτα: 14-16, 37-30, 48-48, 66-60.

Α.Ο. Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 12., Πίνης Δημήτρης 3 (1), Τοπάλλι 13 (2), Διαμαντόπουλος 12 (2), Βογιατζής 4, Καλδής 3, Κερασοβίτης 3 (1), Κουκουνιάς 5 (1), Μανσαράι Βαγγέλης, Μπάρμπας 7 (1), Λιούνης, Καμπούρης 4.

Α.Σ. Καστοριάς (Σούλιος) : Κυριακόπουλος 5 (1), Μπρόζoς 12 (1), Δαραβίγκας, Απιδόπουλος 4, Ελευθεριάδης 5, Ναούμης 4, Κακλαμάνος 2, Τερσενίδης 6, Χαρισμίδης, Λυμπάρης 8, Μπένας 12, Καραμαλέγκος.