Αποτελέσματα αγώνων των τμημάτων του Α.Σ Καστοριάς 16-17/12/2017 - OlaDeka

Αποτελέσματα αγώνων των τμημάτων του Α.Σ Καστοριάς 16-17/12/2017

Η Καστοριά επέστρεψε στις νίκες, κάμπτοντας την αντίσταση της Καρδίτσας με 67-66 στην εκπνοή του αγώνα. Οι «Γουναράδες» μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν 20-14 στο πρώτο δεκάλεπτο, διαφορά την οποία διατήρησαν με άνεση ως το τέλος του. Στην επανάληψη, όμως, και μάλιστα στα δύο πρώτα λεπτά, η Καρδίτσα έτρεξε ένα σερί 9-3 ισοφαρίζοντας σε 40-40, ενώ λίγο αργότερα προηγήθηκε με 41-47 (25′), με την Καστοριά να μειώνει στο καλάθι στο τέλος του γ’ δεκαλέπτου (49-51, 30′). Από εκεί και πέρα, το παιχνίδι έγινε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι προηγούνταν με 64-66 στα τελευταία δευτερόλεπτα, όμως το γκολ-φάουλ του Κακλαμάνου στην εκπνοή του αγώνα χάρισε την νίκη στην ομάδα της Καστοριάς.

Δεκάλεπτα: 20-14, 37-31, 49-51, 67-66

Α.Σ. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ (Σούλιος): Κυριακόπουλος 5, Μπρόζος 11 (1), Γεωργιάδης, Απιδόπουλος, Ελευθεριάδης 4 (1), Ναούμης 2 (1), Κακλαμάνος 23 (4), Τερσενίδης, Καραμαλέγκος 3(1), Χαρισμίδης 6, Μπένας 5 (1), Λυμπάρης 8.

Α.Σ. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Καλογήρου): Τζόρτζεβιτς 7, Λεπενιώτης, Τεπετίδης, Νάκης, Μαυρογιάννης 2, Παππάς, Αμπαράς 17 (3), Καμαριώτης 5 (1), Παπαδόπουλος, Τριχόπουλος 11 (3), Θέος 22 (3), Κουρέπης.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ
Α.Σ. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ – ΠΑΟΚ ΜΕΣΟΠΟΤΑΜΙΑΣ 68-64

Νίκη με την οποία εξασφάλισε την πρόκριση στην επόμενη φάση, πέτυχε η ομάδα του Α.Σ. Καστοριάς. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του, με πολλές εναλλαγές στο σκορ και με αρκετό κόσμο στο γήπεδο.
Τώρα απομένει ένα παιχνίδι με την Φλώρινα, για να σφραγίσει και την 1η θέση στον όμιλο.

Δεκάλεπτα: 14-19, 28-24, 47-46, 68-64.

Α.Σ. Καστοριάς (Καραταγλίδης): Καμπούρης, Τακίδης 3, Μυτιληναίος, Παπαδημητρίου 12(3), Τέρπος, Σακαλίδης 1 , Καλαφατίδης 2, Τραϊανού 6, Πρεσπάρης, Καλαϊτζίδης 31(4), Γκιέλι 9 και Πελαγίδης 4

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ
Α.Σ. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΣΕΡΒΙΩΝ 97-33

Νίκη με το ευρύ 97-33 πέτυχε η ομάδα της Καστοριάς. Το παιχνίδι δεν αντέχει κριτική και το μυαλό όλων είναι στο επόμενο, δύσκολο και καθοριστικό παιχνίδι του Σαββάτου με τον Κεραυνό Αγίου Γεωργίου.

Δεκάλεπτα: 21-09, 42-19, 70-24, 97-33

Α.Σ. Καστοριάς (Καραταγλίδης): Μπασακύρος 12(1), Γεωργιάδης 11(1), Νάντσος 2, Γκλιάγιας 4, Τούσκας 8, Τζήμας 10(2), Μιχαλόπουλος 4, Ριζόπουλος 8, Καλλίνικος 2, Αντωνίου 6, Μπαμπάκος 12(2) και Δαμιανού Α. 18.

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ
ΑΙΑΝΤΑΣ ΑΜΥΝΤΑΙΟΥ – Α.Σ. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ 52-45

Πραγματοποιώντας ένα συγκλονιστικό σε άμυνα β΄ ημίχρονο, τα κορίτσια της Καστοριάς κατάφεραν ν’ ανατρέψουν μία διαφορά 23 πόντων (39-16 α΄ημίχρονο) και να διαμορφωθεί το τελικό σκορ 52-45.

Δεκάλεπτα: 21-9, 18-7, 7-12, 6-17.

Α.Σ. Καστοριάς (Ντόντης): Τσιάντα, Κρανιά, Καλλίνικου Μ., Καλλίνικου Κ. , Βλάχου, Χατζηιορδανίδου, Ζιανού και Τσιαχτσίρα.