ΚΑΘΑΡΙΣΕ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΞΑΝΘΗ Η ΚΑΣΤΟΡΙΑ - ΝΙΚΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΙΔΩΝ - OlaDeka

ΚΑΘΑΡΙΣΕ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΞΑΝΘΗ Η ΚΑΣΤΟΡΙΑ – ΝΙΚΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΙΔΩΝ

Α.Π.Σ. ΑΣΠΙΣ ΞΑΝΘΗΣ – Α.Σ. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ 70-78 – Β΄ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ

Για τη 18η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Β΄ Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών, η ομάδα του Α.Σ. Καστοριάς πέρασε νικηφόρα και από την Ξάνθη επικρατώντας επί της τοπικής Ασπίδας με σκορ 78 – 70 στην παράταση.
Ήταν ένα παιχνίδι που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον όλων των φιλάθλων που κατέκλυσαν το κλειστό του Ευμοίρου στη Ξάνθη, δημιουργώντας εκπληκτική ατμόσφαιρα.
Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι παίκτες της Ασπίδας είχαν πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας και κατάφεραν να προηγηθούν με επιμέρους σκορ
Στο 2ο δεκάλεπτο η ομάδα μας ισορρόπησε το παιχνίδι και κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο με σκορ 28-31. Ίδια εικόνα είχαμε και στο 3ο δεκάλεπτο όπου η Καστοριά είχε την πρωτοπορία στο σκορ με λήξη δεκαλέπτου 44-48.

Στο 4ο δεκάλεπτο έγινε πραγματική μάχη με τις δύο ομάδες να παλεύουν για την νίκη, τελειώνοντας την κανονική διάρκεια του αγώνα 67-67.

Στο έξτρα πεντάλεπτο η ομάδα μας με εκπληκτική άμυνα και με επιμέρους σκορ 3-11, κατάφερε να πανηγυρίσει άλλη μια πολύ μεγάλη νίκη και να παραμείνει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Διαιτητές: Τζίμα, Παργιανόπουλος

Δεκάλεπτα: 16-11, 23-25, 44-48, 67-67 (κ. δ.), 70-78 (α’ παρ.).

Α.Π.Σ. Ασπίδα Ξάνθης (Ιωαννίδης): Μασμανίδης, Παπαδάκης 3 (1), Γρούδος 2, Τσιώγκας, Στεφανίδης 4, Καραμπίνης, Τσιαβές 6, Κουτσογιάννης 6 (1), Ασημάκης 11, Παπαθανασίου 3 (1), Μανδαλάκης 31 (2), Πετς 2.

Α.Σ. Καστοριάς (Σούλιος): Κυριακόπουλος 19 (2), Μπέγος, Χονδρογιάννης, Ματενίδης, Απιδόπουλος 4, Ελευθεριάδης 10 (1), Χότζα, Τερσενίδης 3 (1), Τασιούδης, Τεπετίδης 3, Αντωνιάδης 15 (1), Μπένας 20 (1), Τσότσος 4.

Α.Σ.ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ

Α.Σ. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ – Γ.Σ.Κ. ΛΑΣΣΑΝΗΣ 52-46

Την δεύτερη νίκη στη 2η φάση πέτυχε η ομάδα μας  και ταυτόχρονα εξασφάλισε τη συμμετοχή της στα play off, περιμένοντας τον αντίπαλό της στην επόμενη αγωνιστική.

Δεκάλεπτα: 14-12, 27-21, 41-35 και 52-46

Α.Σ. Καστοριάς (Καραταγλίδης): Μαρινέλης Ε. 3(1), Δαμιανού Γ., Παπαμόσχος 6, Καραβατάκης 1, Γουρζάνης 6, Γεωργιάδης 4, Τσιφτσής 16,  Γκλιάγιας, Γκιέλι 2, Καλαϊτζίδης Θ. 6(1), Τραϊανού και Δαμιανού Α. 8.