ΜΠΑΣΚΕΤ Β' ΕΘΝΙΚΗ (Βορράς): Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής - OlaDeka

ΜΠΑΣΚΕΤ Β’ ΕΘΝΙΚΗ (Βορράς): Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής

Καστοριά – Φίλιππος Βέροιας 78-66

Πρεμιέρα είχαμε σήμερα στο νέο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής. Αναλυτικά τα σχόλια των αγώνων και τα αποτελέσματα :

Με άγχος έφτασε σε νικηφόρα πρεμιέρα ο Χαρίλαος Τρικούπης, γλιτώνοντας το «σοκ» από την Ασπίδα Ξάνθης και κερδίζοντας με 71-69. Οι παίκτες του Παναγιώτη Ζωντού, έμοιαζαν να ελέγχουν απόλυτα την αναμέτρηση, καθώς στα έξι λεπτά πριν το φινάλε είχαν πάρει «αέρα» 13 πόντων (63-50). Με αντεπίθεση διαρκείας, όμως, οι Ακρίτες κατάφεραν να φτάσουν πολύ κοντά σε ολική επαναφορά, η οποία ωστόσο δεν επετεύχθη, αφού στη λήξη της αναμέτρησης το σουτ από τα εννέα περίπου μέτρα δε βρήκε στόχο.

Η πρώτη εμφάνιση της Γέφυρας στη Β’ Εθνική συνοδεύτηκε από «διπλό», με το «καθαρό» 63-51 επί του Αίαντα Ευόσμου. Το συγκρότημα του Γιώργου Τουλούμη, κατάφερε να πάρει «κεφάλι» ουσιαστικά στην τρίτη περίοδο, όπου μετά από ένα σχεδόν ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο (26-28), κατάφεραν να πάρουν «αέρα» πέντε πόντων, δείχνοντας έτοιμοι για ένα σπουδαίο αποτέλεσμα (38-43). Χάρη σε ένα εξαιρετικό τελευταίο δεκάλεπτο, όπου σημείωσαν 20 πόντους, «καθάρισαν» την υπόθεση νίκης.

«Περίπατο» έκανε ο Ερμής Λαγκαδά, «σκορπίζοντας» με 82-55 το Πευκοχώρι. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να απλοποιήσουν από πολύ νωρίς την κατάσταση, αποδίδοντας σε εξαιρετικά στάνταρ στην επίθεσή τους και πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το 51-37. Η άμυνά τους, θα πρωταγωνιστούσε στο δεύτερο μέρος, ώστε να διευρύνουν ακόμη περισσότερο την απόσταση από τους αντιπάλους τους και να κάνουν «σεφτέ» με ευκολία.

Τις δικές της… διαθέσεις για το νέο πρωτάθλημα έδειξε η Καστοριά, υποτάσσοντας με 78-66 τον Φίλιππο Βέροιας. Το σύνολο του Γιώργου Σούλιου, από νωρίς πήρε τον έλεγχο του ματς και το 44-29 του ημιχρόνου προμήνυε άνετη επικράτηση. Η ομάδα από την Ημαθία, κατάφερε να δώσει ενδιαφέρον στο παιχνίδι με τη βελτιωμένη της απόδοση στα πρώτα πέντε λεπτά της τρίτης περιόδου, μειώνοντας σε 47-40, αλλά δεν κατάφερε να πλησιάσει περισσότερο, με την Καστοριά να αυξάνει και πάλι την απόσταση σε διψήφιο νούμερο (72-59 στο 37′) και να διατηρεί τελικά με άνεση το προβάδισμά της.

«Σίφουνας» απέναντι στο Στρατώνι ήταν ο Ερμής Αγιάς, που «συνέτριψε» με 87-67 το Στρατώνι. Οι Θεσσαλοί, έφτασαν σε αυτό το θρίαμβο ανεβάζοντας «στροφές» στο δεύτερο ημίχρονο, αφού το 41-34 του πρώτου εικοσαλέπτου έμοιαζε να αφήνει περιθώρια αντίδρασης στους φιλοξενούμενους. Το εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο του Ερμή, όμως, απέφερε ένα επιμέρους σκορ 28-17 που ουσιαστικά αποτελείωσε όποιες ελπίδες είχε το Στρατώνι (69-51), για να ακολουθήσει μία τελευταία περίοδος που θα αποτελούσε τυπική διαδικασία.

Έκανε πρώτα σπουδαία ανατροπή και μετά κατάφερε να «σκοτώσει» στην παράταση το Αγρίνιο με 89-83 η ΧΑΝΘ. Το σκηνικό ήταν εντελώς διαφορετικό στο ημίχρονο, με τη διαφορά στο +15 υπέρ των παικτών του Χρήστου Μυριούνη (31-46), αλλά οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και με αντεπίθεση κατάφεραν να στείλουν το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο (76-76). Συνεχίζοντας να είναι εξαιρετικοί επιθετικά, έφτασαν στο τελικό 89-83, σημειώνοντας 13 πόντους στην παράταση και πανηγυρίζοντας μία σπουδαία νίκη, έτσι όπως εξελίχθηκε.

Τα δικά του ψυχικά αποθέματα κατέθεσε και ο Πιερικός Αρχέλαος στο παρκέ, για να φτάσει στο 64-59 με αντίπαλο την Καρδίτσα. Οι έτεροι Θεσσαλοί, έμοιαζαν να αποτελούν τους κυρίαρχους του αγώνα, καθώς σε όλη τη διάρκεια του είχαν το προβάδισμα και, παρότι δεν πήραν κάποια διαφοράς που θα τους έδινε απόλυτη ασφάλεια, είχαν τον πρώτο λόγο στα τρία λεπτά πριν τη λήξη (52-57). Ένα σερί 9-0, όμως, της ομάδας της Κατερίνης θα άλλαζε εντελώς την εικόνα του ματς και θα διαμόρφωνε το 61-57 μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό, με τους γηπεδούχους να κρατούν «σφιχτά» το θετικό αποτέλεσμα.

Η δεύτερη ομάδα που έκανε… ποδαρικό με «διπλό» είναι ο Πολύγυρος, που πέρασε από το Ανατόλια με το 67-62. Σε έναν αμφίρροπο αγώνα σε όλη του τη διάρκεια, κομβικό ήταν μάλλον το σημείο, όπου η ομάδα από την Χαλκιδική πήρε «αέρα» τεσσάρων πόντων, με 60″ να απομένουν (59-63). Στο τέλος, είχαν την ψυχραιμία να διατηρήσουν το πολύτιμο αποτέλεσμα.