Α.Σ.ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ – Α.Π.Σ. ΑΣΠΙΣ ΞΑΝΘΗΣ 85-71 - OlaDeka

Α.Σ.ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ – Α.Π.Σ. ΑΣΠΙΣ ΞΑΝΘΗΣ 85-71

Β΄ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ

Για την 3η Αγωνιστική του Πρωταθλήματος Β΄ Εθνικής Κατηγορίας 2016-17 η ομάδα μας αντιμετώπισε στο Κλειστό Γυμναστήριο «Δημήτρης Διαμαντίδης» τη φιλόδοξη Ασπίδα Ξάνθης.

Ο αγώνας εκ προοιμίου φάνταζε ως ντέρμπι μιας και η ομάδα της Ξάνθης αν και νεοφώτιστη, το καλοκαίρι έκανε πολύ σημαντικές και ποιοτικές προσθήκες στο Roster της.

Ο αγώνας στο 1ο δεκάλεπτο ήταν αναγνωριστικός και για τις δύο ομάδες. Τα τελευταία λεπτά του 1ου δεκαλέπτου, η ομάδα μας μ’ ένα ξέσπασμα, κατάφερε να προηγηθεί 22-14. Οι παίκτες μας με την ίδια διάθεση σε επίθεση και άμυνα συνέχισαν και στο 2ο δεκάλεπτο (46-31), όπως και καθ’όλη τη διάρκεια του β΄ ημιχρόνου, πετυχαίνοντας μια μεγάλη και δίκαιη νίκη.

Αξίζει να σημειωθεί ότι χρησιμοποιήθηκαν και οι 12 παίκτες της ομάδας κατά τη διάρκεια του αγώνα.

Τέλος να ευχαριστήσουμε το φίλαθλο κοινό της Καστοριάς που κατέκλυσε το Κλειστό Γυμναστήριο και χειροκρότησε τις προσπάθειες των παικτών μας.

Διαιτητές: Ξέρας-Καρακώστας (Κηπουρίδης)

Δεκάλεπτα: 22-14, 46-31, 70-49, 85-71

Α.Σ.Καστοριάς(Σούλιος): Κυριακόπουλος 12(1), Χονδρογιάννης, Ματενίδης 11(2), Απιδόπουλος 10, Ελευθεριάδης 9(1), Μπέγας 3(1), Τερσενίδης 8(2), Τασιούδης 2, Μπένας 16, Αντωνιάδης 2, Τσότσος, Τεπετίδης 12 (2)

Α.Π.Σ. Ασπίς Ξάνθης (Ρουμελιώτης): Μασμανίδης 1, Παπαδάκης 9(1), Τρούδος 6, Τσιόγκας 5(1), Στεφανίδης 7(1), Καραμπίνης 4, Τσιαβές 15(2), Κουτσογιάννης 8, Ασημάκης 7, Παπαθανασίου 2, Μανδαλάκης 5(1), Πετς 2