ΜΠΑΣΚΕΤ ΠΑΙΔΩΝ : Πρώτη ήττα και αποκλεισμός από την τελική φάση του πρωταθλήματος ο ΑΣ Καστοριάς - OlaDeka

Την πρώτη ήττα – μετά από 3 διαδοχικές νίκες – γνώρισε ο ΑΣ Καστοριάς στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των προκριματικών αγώνων ομίλου Βορρά, με αντίπαλο την ισχυρή ομάδα της Ασπίδας Ξάνθης με σκορ 61-32.

Το ματς το περιμέναμε για ντέρμπι καθώς θα έκρινε την ομάδα που θα εξασφάλιζε το εισιτήριο συμμετοχής στην τελική φάση της διοργάνωσης, ωστόσο, όμως, εξελίχθηκε σε παράσταση για έναν ρόλο με τους Ξανθιώτες να επιβεβαιώνουν απόλυτα το φαβορί για την κατάκτηση της 1ηςπρονομιούχου θέσης.

Η ΑΣΠΙΔΑ  έκανε το 3-3   κερδίζοντας με άνεση το πιο βασικό εμπόδιο στον δρόμο για το Πανελλήνιο παίδων.  13-0  το πρώτο δεκάλεπτο  με τους Ξανθιώτες να μπαίνουν αφηνιασμένοι και να κρατάνε στο μηδέν την ομάδα της Καστοριάς, η οποία σε κανένα σημείο της αναμέτρησης δεν μπόρεσε να αντιδράσει ουσιαστικά, υποκύπτοντας φυσιολογικά στην ανωτερότητα των αντιπάλων της.

Το ημίχρονο έληξε με σκορ 31-14 για τους Ξανθιώτες, ενώ, τίποτα δεν άλλαξε και στα επόμενα δύο δεκάλεπτα, αφού η ΚΑΣΤΟΡΙΑ δεν μπόρεσε να βρει κανένα τρόπο απάντησης επιθετικά  ούτε και να περιορίσει αμυντικά τους παίκτες της ΑΣΠΙΔΑΣ  και ήλθε το τελικό σκορ  61-32  που μαθηματικά (σήμερα με ΜΟΥΔΑΝΙΑ) σημαίνει πρόκριση στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα πρώτη φορά για παιδική ομάδα της Ασπίδας.