Τέλος στην αρνητική παράδοση έβαλε ο ΑΣ Άργους Ορεστικού (77-88) στο Ανατόλια - OlaDeka

Τέλος στην αρνητική παράδοση έβαλε ο ΑΣ Άργους Ορεστικού (77-88) στο Ανατόλια

Έχοντας πολύ καλή σε γενικές γραμμές απόδοση, ο ΑΣ Άργους Ορεστικού σημείωσε την 2η του εκτός έδρας νίκη, επικρατώντας στο Ανατόλια της τοπικής ομάδας με 77-88 σημειώνοντας, ταυτόχρονα, το δεύτερο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνος, το οποίο αναμφίβολα τον δίνει άλλον … αέρα για τη δύσκολη συνέχεια που ακολουθεί.

Παράλληλα οι ‘’Λύκοι’’ με την πολύτιμη νίκη τους ‘’έσπασαν’’ και μία αρνητική παράδοση που είχαν τα τελευταία χρόνια με την ομάδα του Ανατόλια.

Το παιχνίδι, όπως αναμενόταν ήταν εξαιρετικά δύσκολο, καθότι η Ανατόλια διαθέτει ένα πολύ καλό ρόστερ, όμως, ο Γιώργος Κραταγλίδης και οι παίκτες του, έδειξαν να είναι καλά ‘’διαβασμένοι’’ και από το ξεκίνημα του αγώνα, πήραν το προβάδισμα, με τη λήξη του α’ 10λέπτου να πάρουν μια μικρή διαφορά 4 πόντων (21-25).

Στο ξεκίνημα του β’ 10λέπτου οι κυανόλευκοι’’ πίεσαν ακόνη περισσότερο την αντίπαλη άμυνα, ενώ και επιθετικά είχαν πολύ καλή παρουσία, στοιχεία που τους επέτρεψαν να αυξήσουν την διαφορά στο +11 στη λήξη του α’ ημιχρόνου (38-49)

Το ίδιο σκηνικό σημειώθηκε και στο 3ο 10λεπτο με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να αντιδράσουν και να μειώσουν την διαφορά, ωστόσο, όμως, η ψυχραιμία και οι σωστές επιλογές των Αργειτών κράτησαν το σκορ στο +12 στη λήξη της τρίτης περιόδου (58-70), ενώ στο τελευταίο και καθοριστικό δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιώργου Καραταγλίδη έδειξαν ωριμότητα και άντεξαν στην πίεση των γηπεδούχων φτάνοντας τελικά στην δίκαιη νίκη με τελικό σκορ 77-88