Ελλάδα – Κροατία 72-70 - OlaDeka

Ελλάδα – Κροατία 72-70

Φωτογραφίες – βίντεο

Η Ελλάδα επικράτησε των Κροατών (72-70) σε ένα ματς το οποίο έμοιαζε χαμένο μέχρι να αποφασίσουν οι διεθνείς μας να παίξουν καλύτερη άμυνα. Με αυτό το αποτέλεσμα η Ελλάδα αποκτά προβάδισμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης του ομίλου, αλλά ΚΥΡΙΩΣ τη βοήθησε ψυχολογικά ενόψει της δυσκολότερης συνέχειας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε αρκετά ισορροπημένα στα πρώτα του λεπτά, ωστόσο οΚρούνισλαβ Σίμον και τα τρίποντα της Ελλάδας άλλαξαν την κατάσταση. Ο φόργουορντ της Αρμάνι Μιλάνο εκμεταλλευόμενος την απουσία του Μπόγιαν Μπογκτνάνοβιτς πήρε περισσότερες προσπάθειες και τις έβαλε. Ο Σίμον στο πρώτο ημίχρονο είχε 13 πόντους και οι Έλληνες παίκτες 1/11 τρίποντα. Το -5 με το οποίο πήγε η Ελλάδα στα αποδυτήρια μάλλον την άφηνε ικανοποιημένη αφού τα πράγματα θα μπορούσαν να ήταν και χειρότερα.

Η τρίτη περίοδος εξελίχθηκε παρόμοια με την Εθνική μας ομάδα να μη μπορεί βρει ρυθμό και να κάνει εύκολα το λάθος στην επίθεση. Ο Ρόκο Λένι Ούκιτς φρόντιζε να κάνει το παιχνίδι της «Εθνικής» ζωής του βάζοντας δύσκολα στην Ελλάδα.

Με την έναρξη όμως του τελευταίου δεκαλέπτου ο διακόπτης της Ελλάδας άλλαξε. Με πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Βασίλη Σπανούλη (16π., 4ρ., 6ασ.), αλλά και πανάξιους συμπαραστάτες τους συμπαίκτες του η Ελλάδα ροκάνισε σιγά σιγά τη διαφορά και προσπέρασε με σουτ του Σλούκα (66-65). Οι Κροάτες έδειξαν φόβο και αδυναμία, οι διεθνείς μας από την άλλη πλευρά έπαιζαν με το «μαχαίρι στα δόντια» και στο τέλος πανηγύρισαν τη νίκη με 72-70.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Δε φοβήθηκε τις δύσκολες στιγμές και κυρίως γιατί διαθέτει παίκτες με τεράστια προσωπικότητα, κάτι που δε συμβαίνει με τους Κροάτες.

Η Ελλάδα πήρε τη μάχη των ριμπάουντ (40-32) εκ των οποίων 14 επιθετικά ενώ έδωσε 21 ασίστ αντί 10 των Κροατών.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Βασίλης Σπανούλης σε 30:30 είχε 16 πόντους (1/5δ., 3/6τρ., 5/6β.), 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ και ΜΗΔΕΝ λάθη. Στην τελευταία περίοδο είχε 7 πόντους και 3 ασίστ!

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μάριο Χεζόνια σε 27:07 μπορεί να πέτυχε 8 πόντους, αλλά με 1/2 δίποντα και 2/8 τρίποντα. Πήρε ακόμη 2 ριμπάουντ κι έκανε ένα λάθος. Σε ματς που έλειπε ο Μπογκντάνοβιτς τον είχε περισσότερη ανάγκη η ομάδα του.

ΦΑΣΗ ΚΛΕΙΔΙ: Η Κροατία προηγήθηκε με 66-67, η επίθεση μας φάνηκε να «κολλάει», αλλά ο Γιάννης Μπουρούσης με πλάτη στο καλάθι έκανε πλάκα στον Άντε Τόμιτς και έδωσε το προβάδισμα στην Ελλάδα. Ακολούθησε καλή άμυνα και εξαιρετική ασίστ του Κώστα Σλούκα για τον Γιώργο Πρίντεζη. Εκεί οι Κροάτες… πέθαναν.

Πολύ κρίσιμο και το τρίποντο του Σπανούλη ο οποίος μετέτρεψε το 61-65 σε 64-65.

ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Η Ελλάδα κρατά τη νίκη και φυσικά την ανατροπή και την πίστη ό,τι μπορούν να γυρίσουν κάθε ματς αρκεί να παίξουν συγκεντρωμένα για 5 λεπτά.

ΤΙ ΞΕΧΝΑΝΕ: Η Ελλάδα ξεχνά τα 4/20 τρίποντα. Με ποσοστό 20% δεν έχει τύχη στη συνέχεια. Οι Κροάτες από την άλλη θέλουν να ξεχάσουν το φόβο που έδειξαν στο τελευταίο τρίλεπτο του ματς.

Tα δεκάλεπτα: 13-18, 28-33, 51-57, 72-70