ΜΠΑΡΑΖ ΑΝΟΔΟΥ ΕΠΣ: Οι έξι αντίπαλοι και το πρόγραμμα στα μπαράζ για την Καστοριά 1980 – Απόλλων Πάργας, Θύελλα Κατσικά, Αστέρας Πετριτή, Αναγέννηση Στάνου και ΑΕ Ξηροβουνίου, οι πρώτοι 6 πρωταθλητές

Αρχική » Αθλητικά » ΜΠΑΡΑΖ ΑΝΟΔΟΥ ΕΠΣ: Οι έξι αντίπαλοι και το πρόγραμμα στα μπαράζ για την Καστοριά 1980 – Απόλλων Πάργας, Θύελλα Κατσικά, Αστέρας Πετριτή, Αναγέννηση Στάνου και ΑΕ Ξηροβουνίου, οι πρώτοι 6 πρωταθλητές

Το σαββατοκύριακα ολοκληρώθηκαν και άλλα τοπικά πρωταθλήματα και οι πρωταθλήτριες ομάδες των Ενώσεων προετοιμάζονται για τους αγώνες μπαράζ προκειμένου να διεκδικήσουν την άνοδό τους στη Γ’ Εθνική.

Όπως είναι γνωστό η ΕΠΣ Καστοριάς έχει τοποθετηθεί στον 3ο όμιλο των 7 ομάδων και θα αντιμετωπίσει ομάδες κυρίως της Ηπείρου.

Η πρεμιέρα θα γίνει στις 8 Μαΐου και η τελευταία αγωνιστική στις 5 Ιουνίου, ενώ οι τρεις πρώτες ομάδες της τελικής κατάταξης ανέρχονται στην Γ’ Εθνική.

Σύμφωνα με το πρόγραμμα η Καστοριά θα φιλοξενήσει τον Αστέρα Πετριτή (ΕΠΣ Κέρκυρας), την Θύελλα Κατσικά (ΕΠΣ Ηπείρου) και ΑΕ Ξηροβουνίου (ΕΠΣ Άρτας), ενώ εκτός θα παίξει με τους πρωταθλητές των Ενώσεων Πρέβεζας-Λευκάδας (Απόλλων Πάργας), Θεσπρωτίας (Νέα Σελεύκεια ή Πλαταριά) και Αιτωλοακαρνανίας (Αναγέννηση Στάνου)

Στο μεταξύ μέχρι τώρα, τα περισσότερα πρωταθλήματα δεν έχουν ολοκληρωθεί, ωστόσο σε έξι ενώσεις έχουν αναδειχθεί οι πρωταθλήτριες ομάδες.

Στην ΕΠΣ Καστοριάς, δύο αγωνιστικές πριν τη λήξη, η ΚΑΣΤΟΡΙΑ 1980 έχει εξασφαλίσει και μαθηματικά την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Στην ΕΠΣ Πρέβεζας-Λευκάδας, η ιστορική ομάδα (ιδρύθηκε το 1948) του Απόλλων Πάργας στέφθηκε πρωταθλητής, μετά από 22 χρόνια.

Στην ΕΠΣ Κέρκυρας μετά από ένα συναρπαστικό πρωτάθλημα ο τίτλος κρίθηκε την τελευταία αγωνιστική με τον Αστέρα Πετριτή να κατακτάει το πρωτάθλημα με διαφορά ενός β. από τον Θιναλιακό.

Στην ΕΠΣ Ηπείρου ολοκληρώθηκαν τα play off, με την ιστορική (1948) Θύελλα Κατσικά να τερματίζει στην 1η θέση κατακτώντας το πρωτάθλημα

Στην ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας η Αναγέννηση Στάνου (κωμόπολη 1000 περίπου κατοίκων, που ανήκει στον Δήμο Αμφιλοχίας) εξασφάλισε και μάλιστα αήττητη για πρώτη φορά στην ιστορία της το πρωτάθλημα.

Τέλος στη Θεσπρωτία είναι σε εξέλιξη οι αγώνες πλέι οφ, με διεκδικητές του τίτλου Σελεύκεια και Πλαταριά. 

Το πρόγραμμα του 3ου όμιλο έχει ως εξής:

1η αγωνιστική

ΕΠΣ Άρτας – ΕΠΣ Αιτ/νίας

ΕΠΣ Καστοριάς – ΕΠΣ Κέρκυρας

ΕΠΣ Θεσπρωτίας – ΕΠΣ Ηπείρου

Ρεπό ΕΠΣ Πρέβεζας/Λευκάδας

2η αγωνιστική

ΕΠΣ Ηπείρου-ΕΠΣ Άρτας

ΕΠΣ Κέρκυρας-ΕΠΣ Θεσπρωτίας

ΕΠΣ Πρέβεζας/Λευκάδας-ΕΠΣ Καστοριάς

Ρεπό: ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας

3η αγωνιστική

ΕΠΣ Θεσπρωτίας-ΕΠΣ Καστοριάς

ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας-ΕΠΣ Κέρκυρας

ΕΠΣ Πρέβεζας/Λευκάδας-ΕΠΣ Άρτας

Ρεπό: ΕΠΣ Ηπείρου

4η αγωνιστική

ΕΠΣ Άρτας-ΕΠΣ Κέρκυρας

ΕΠΣ Ηπείρου-ΕΠΣ Πρέβεζας/Λευκάδας

ΕΠΣ Θεσπρωτίας-ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας

Ρεπό: ΕΠΣ Καστοριάς

5η αγωνιστική

ΕΠΣ Άρτας-ΕΠΣ Θεσπρωτίας

ΕΠΣ Καστοριάς-ΕΠΣ Ηπείρου

ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας-ΕΠΣ Πρέβεζας/Λευκάδας

Ρεπό: ΕΠΣ Κέρκυρας

6η αγωνιστική

ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας-ΕΠΣ Καστοριάς

ΕΠΣ Πρέβεζας/Λευκάδας-ΕΠΣ Θεσπρωτίας

ΕΠΣ Κέρκυρας-ΕΠΣ Ηπείρου

Ρεπό: ΕΠΣ Άρτας

7η αγωνιστική

ΕΠΣ Κέρκυρας-ΕΠΣ Πρέβεζας/Λευκάδας

ΕΠΣ Ηπείρου-ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας

ΕΠΣ Καστοριάς-ΕΠΣ Άρτας

Ρεπό: ΕΠΣ Θεσπρωτίας

Πηγή

Κοινοποίηση:

Σχολιάστε αυτό το άρθρο

σχόλια