Β’ Εθνική (Βορράς): Έχουν την ευκαιρία τους οι πρωτοπόροι

BASKET

Αρχική » Αθλητικά » Β’ Εθνική (Βορράς): Έχουν την ευκαιρία τους οι πρωτοπόροι

Σπουδαία παιχνίδια περιλαμβάνει και η 3η αγωνιστική του βορείου ομίλου της Β’ Εθνικής με τους τρεις από τους τέσσερις πρωτοπόρους να έχουν παιχνίδια στην έδρα τους, έχοντας την ευκαιρία να φτάσουν το 3/3.

Συγκεκριμένα ο Ερμής Λαγκαδά υποδέχεται τον Αίαντα Ευόσμου σε ένα ακόμα ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, ενώ η Καστοριά φιλοξενεί στην έδρα της την Ασπίδα Ξάνθης. Δύσκολο παιχνίδι δίνει και ο Ερμής ο οποίος αντιμετωπίζει στην Αγιά το δυνατό Αγρίνιο, με τον Πολύγυρο να έχει το δυσκολότερο έργο αναφορικά με τις αήττητες ομάδας, έχοντας να ξεπεράσει την πολύ δυνατή έδρα του Χαρίλαου Τρικούπη στο Μεσολόγγι.

Στην δεύτερη διαδοχική εντός έδρα νίκη θέλει να φτάσει η Καρδίτσα η οποία υποδέχεται στην έδρα της τον Φίλιππο Βέροιας, ενώ και ο Πιερικός Αρχέλαος θέλει να εκμεταλλευτεί την έδρα του φιλοξενώντας το χωρίς νίκη Στρατώνι. Τέλος, με τα τοπικά ντέρμπι της Θεσσαλονίκης κλείνει το πρόγραμμα, με το Ανατόλια να φιλοξενεί την Γέφυρα, και την ΧΑΝΘ το Πευκοχώρι.

Αναλυτικά το πρόγραμμα:

ΣΣ Κατερίνης 20.00 Πιερικός Αρχέλαος-Στρατώνι Παριανόπουλος-Ζαχαρής (Γιαμούζης)

ΔΑΚ Καστοριάς 17.00 Καστοριά-Ασπίδα Ξάνθης Ξέρας-Καρακώστας (Κηπουρίδης)

Αγιάς 17.00 Ερμής-Αγρίνιο Παπαδόπουλος Θ.-Παπαγεωργίου (Μπεκιάρης)

ΔΑΚ Μεσολογγίου 16.00 Χαρίλαος Τρικούπης-Πολύγυρος Κοτσιμπός-Κωνσταντινίδου (Ρόζης)

Μ. Τσικίνας 17.00 ΧΑΝΘ-Ευρώπη Πευκοχωρίου Παγώνης-Πιτσίλκας Β. (Γκούμας)

Ανατόλια 17.00 Ανατόλια-Γέφυρα Τσιρτσιμάλης-Τσιομπάνος (Μήτσιου)

Λαγκαδά 17.00 Ερμής Λαγκαδά-Αίας Ευόσμου Σιμητόπουλος-Πετανίδου (Φωτιάδης)

Καρδίτσας 17.00 Καρδίτσα-Φίλιππος Βέροιας Κοϊμτζόγλου-Γαζέτας (Κουσαϊτης)

Βαθμολογία (σε 2 αγώνες):

1. Ερμής Λαγκαδά 4 (2-0)
2. Καστοριά 4 (2-0)
3. Ερμής Αγιάς 4 (2-0)
4. Πολύγυρος 4 (2-0)
5. Αγρίνιο 3 (1-0)
6. Φίλιππος Βέροιας 3 (1-1)
7. ΑΣ Καρδίτσας 3 (1-1)
8. ΧΑΝΘ 3 (1-1)
9. ΚΣ Γέφυρας 3 (1-1)
10. Πευκοχώρι 3 (1-1)
11. Πιερικός Αρχέλαος 3 (1-1)
12. Χαρίλαος Τρικούπης 3 (1-1)
13. Ασπίς Ξάνθης 2 (0-2)
14. Ανατόλια 2 (0-2)
15. Αίας Ευόσμου 2 (0-2)
16. Στρατώνι 2 (0-2)
Κοινοποίηση:

Σχολιάστε αυτό το άρθρο

σχόλια