Γνωστοί οι πιθανοί αντίπαλοι των Ελληνικών ομάδων στην κλήρωση

Αρχική » Αθλητικά » Γνωστοί οι πιθανοί αντίπαλοι των Ελληνικών ομάδων στην κλήρωση

Πριν από λίγο έγιναν γνωστά και τα υπό-γκρουπ στην κλήρωση του γ’ προκριματικού γύρου τόσο στο Champions όσο και στο Europa League και πλέον έχουμε ολοκληρωμένη εικόνα για τις ομάδες, που πιθανόν θα βρεθούν στον δρόμο του Ολυμπιακού, του ΠΑΟΚ, του Παναθηναϊκού, της ΑΕΚ και του ΠΑΣ Γιάννινα.

Champions League

Ο Ολυμπιακός τοποθετήθηκε στο 1ο γκρουπ δυναμικότητας του “δρόμου των πρωταθλητών”. Από τους αντιπάλους που θα βρεθούν στον δρόμο του, το ζευγάρι της Ρόζενμποργκ με την Νόρκεπινγκ φαντάζει το πιο δύσκολο, όπως και η Αστάνα λόγω του ταξιδιού στο μακρινό Καζακστάν. Οι υπόλοιπες ομάδες λογικά δεν θα αποτελέσουν πρόβλημα για τους πρωταθλητές Ελλάδας.

Group 1

Seeded
Olympiacos (GRE) 70.940
Celtic (SCO) 40.460 or Lincoln (GIB)
APOEL (CYP) 35.935 or The New Saints (WAL)
Legia Warszawa (POL) 28.000 or Zrinjski (BIH)
Dinamo Zagreb (CRO) 25.775 or Vardar (MKD)

Unseeded
Rosenborg (NOR) 12.850 or IFK Norrköping (SWE)
Astana (KAZ) 12.575 or Žalgiris Vilnius (LTU)
Sheriff (MDA) 10.575 or Hapoel Beer-Sheva (ISR)
Dinamo Tbilisi (GEO) 5.875 or Alashkert (ARM)
Trenčín (SVK) 5.400 or Olimpija Ljubljana (SVN)
(Πηγή: www.uefa.com)

champions league

Ο ΠΑΟΚ ήξερε εδώ και καιρό τους δικούς του αντιπάλους, στον δρόμο των μη πρωταθλητών.

Seeded
Shakhtar Donetsk (UKR) coefficient 81.976
Ajax (NED) 58.112
Anderlecht (BEL) 54.000
Fenerbahçe (TUR) 40.920
Sparta Praha (CZE) 40.585

Unseeded
PAOK (GRE) 37.440
Steaua București (ROU) 36.576
Monaco (FRA) 36.549
Young Boys (SUI) 24.755
Rostov (RUS) 11.716
(Πηγή: www.uefa.com)

Η κληρωση ξεκινά στη 1 το μεσημέρι

Europa League

Πρώτη από τους εκπροσώπους μας θα κληρωθεί η ΑΕΚ, που βρίσκεται στο 1o γκρουπ των “αδυνάτων”.

Group 1

Seeded
1: Saint-Étienne (FRA) 26.049
2: Maccabi Tel-Aviv (ISR) 20.225 or Kairat Almaty (KAZ)
3: Spartak Moskva (RUS) 19.216
4: Vorskla Poltava (UKR) 11.976
5: Dinamo Minsk (BLR) 10.000 or St Patrick’s Athletic (IRL)

Unseeded
6: AEK Larnaca (CYP) 9.435 or Cliftonville (NIR)
7: AEK Athens (GRE) 7.940
8: Vojvodina (SRB) 7.925 or Connah’s Quay (WAL)
9: Pandurii Târgu Jiu (ROU) 7.076
10: Lokomotiva Zagreb (CRO) 5.775 or RoPS Rovaniemi (FIN)
(Πηγή: www.uefa.com)

europa league

Θα ακολουθήσει ο ΠΑΣ Γιάννινα, που επίσης βρίσκεται στους “αδύνατους” του 2ου γκρουπ.

Group 2

Seeded
1: AZ Alkmaar (NED) 43.612
2: Krasnodar (RUS) 24.216
3: Partizan (SRB) 16.925 or Zagłebie Lubin (POL)
4: Sassuolo (ITA) 14.087
5: Rio Ave (POR) 13.616
6: Omonia (CYP) 9.935 or Beitar Jerusalem (ISR)

Unseeded
7: Slovan Bratislava (SVK) 8.900 or Jelgava (LVA)
8: Luzern (SUI) 8.775
9: Strømsgodset (NOR) 7.850 or SønderjyskE (DEN)
10: Slavia Praha (CZE) 6.585 or Levadia Tallinn (EST)
11: Hearts (SCO) 6.460 or Birkirkara (MLT),
12: Giannina (GRE) 5.940 or Odd (NOR)
(Πηγή: www.uefa.com)

Τελευταίος στη διαδικασία ο Παναθηναϊκός, που είναι “ισχυρός” στο 3ο γκρουπ.

Group 3

Seeded
1: Lille (FRA) 29.549
2: Maribor (SVN) 21.625 or Levski Sofia (BUL)
3: Austria Wien (AUT) 19.020 or Kukës (ALB)
4: Panathinaikos (GRE) 14.940
5: Maccabi Haifa (ISR) 11.725 or Nõmme Kalju (EST)
6: Hajduk Split (CRO) 10.775 or laşi (ROU)

Unseeded
7: Oleksandriya (UKR) 8.976
8: AIK Solna (SWE) 8.975 or Europa (GIB)
9: Spartak Trnava (SVK) 7.400 or Shirak (ARM)
10: Osmanlıspor* (TUR) 6.920 or Zimbru Chisinau (MDA)
11: Ventspils (LVA) 6.075 or Aberdeen (SCO)
12: Qäbälä (AZE) 5.225 or MTK Budapest (HUN)
(Πηγή: www.uefa.com)

Η κλήρωση ξεκινά στις 2.

Κοινοποίηση:
error

Σχολιάστε αυτό το άρθρο

σχόλια