Βόλεϊ: Νίκη για Παγκορασίδες εκτός, ήττα για τις γυναίκες εντός (ρεπορτάζ) - OlaDeka

Βόλεϊ: Νίκη για Παγκορασίδες εκτός, ήττα για τις γυναίκες εντός (ρεπορτάζ)

Μέσα στην έδρα του Πήγασου Κοζάνης, η ομάδα των Παγκορασίδων της Καστοριάς κατάφερε μια σπουδαία νίκη καθοριστικής βαθμολογικής σημασίας, μα πάνω απ’ όλα μια νίκη γοήτρου, απέναντι σε έναν σπουδαίο αντίπαλο, ο οποίος μαζί με την ομάδα μας, ήταν ο συνδιεκδικητής της πρώτης θέσης στη βαθμολογία. Η επικράτηση με σκορ 3-0 μέσα σε μια έντονα συγκινησιακή ατμόσφαιρα, παρά τις κάποιες ολιγωρίες του διαιτητή, προοιωνίζει τον εν δυνάμει πρωταθλητή της κατηγορίας κι επιπλέον καταδεικνύει με απόλυτη σαφήνεια ότι η ομάδα των Παγκορασίδων της Καστοριάς, προτίθεται (δεσμεύεται άλλωστε από τις επιτυχίες της), να διανύσει μια διαδρομή με πολλές περαιτέρω διακρίσεις και αναλόγου μεγέθους συγκινήσεις.

Εκείνο που συνετέλεσε σ’ αυτήν την απρόσμενη ως προς το εύρος της τουλάχιστον νίκη, ήταν το αγωνιστικό πάθος των κοριτσιών και η αποφασιστικότητα να αποκαταστήσουν την εικόνα της ομάδας, μετά από εκείνη την πρώτη και μοναδική ήττα στο πρωτάθλημα, από τον Πήγασο. Έτσι κι έγινε! Με το ξεκίνημα του αγώνα φάνηκαν κιόλας οι προθέσεις των παικτριών. Με τη σωστή καθοδήγηση του προπονητή και το ισχυρό πλεονέκτημα της ομοιογένειας, της αγωνιστικότητας, της συνεργασίας, άρχισαν να ξεδιπλώνουν τις τεχνικές αρετές που διαθέτουν, τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση και σχετικά εύκολα έφτασαν στην κατάκτηση του πρώτου σετ με σκορ 25-18. Δυσκολότερα μεν, αλλά πάντως καθαρά, η ομάδα μας πήρε και το δεύτερο σετ με σκορ 25- 19

Η πεμπτουσία του αγώνα όμως, ήταν το τρίτο σετ! Η ομάδα της Καστοριάς, μέσα σε μια εκρηκτική ατμόσφαιρα στην κερκίδα, με το βάρος της πίεσης στα χέρια της για τη νίκη και επηρεασμένη από τις κάποιες λανθασμένες αποφάσεις του διαιτητή, ολιγώρησε και έφτασε στο σημείο να χάνει το σετ με 15- 5! Εκεί μέτρησε η ψυχή των κοριτσιών. Με τις ψύχραιμες και αποτελεσματικές παραινέσεις του προπονητή, τα κορίτσια ανέκτησαν τη χαμένη τους προς στιγμήν αυτοπεποίθηση. Με πείσμα, συγκέντρωση και σωστή στρατηγική, κατάφεραν να ισοφαρίσουν το σετ και μετά από ορισμένα δραματικά λεπτά, να πάρουν τη νίκη με σκορ 27-25! Η χαρά των κοριτσιών, ανείπωτη! Η αποφόρτιση από τη μεγάλη επιτυχία έγινε με ασταμάτητο λυτρωτικό κλάμα, ώσπου να καταλαγιάσει η πίεση της νίκης και τη θέση του κλάματος, να πάρει το γέλιο.

Συγχαρητήρια στα κορίτσια και στον προπονητή, της Ακαδημίας Πετοσφαίρισης και σ’ όλους όσους παρακολούθησαν τον αγώνα με ένταση, πάθος, αλλά και κοσμιότητα πάνω απ’ όλα!