ΚΑΣΤΟΡΙΑ - ΚΕΛΕΤΡΟΝ:ΘΕΑΜΑΤΙΚΗ ΑΝΟΔΟΣ ΣΤΑ ΣΑΛΟΝΙΑ ΤΗΣ Α ΕΘΝΙΚΗΣ - OlaDeka

ΚΑΣΤΟΡΙΑ – ΚΕΛΕΤΡΟΝ:ΘΕΑΜΑΤΙΚΗ ΑΝΟΔΟΣ ΣΤΑ ΣΑΛΟΝΙΑ ΤΗΣ Α ΕΘΝΙΚΗΣ

Η πόλη μας έχει πλέον εκπρόσωπο σε πρωτάθλημα Α εθνικής.
Ο όμιλος αντισφαίρισης Καστοριάς ΚΕΛΕΤΡΟΝ αφού κατέκτησε την πρώτη θέση στο διασυλλογικό της Β εθνικής οι αθλητές αγωνίστηκαν χθες στα μπαράζ ανόδου στην Α εθνική και τις 16 καλύτερες ομάδες της  Ελλάδας
Με πάρα πολλά προβλήματα λόγω

τραυματισμών αλλά με πολύ θέληση και μεγάλη ποιότητα στην πρώτη συνάντηση απέναντι στην ομάδα της φιλιππιάδας το κέλετρον επεβλήθη με 2-1 νίκες.

Αργά το βράδυ ήταν οι συναντήσεις με αντίπαλο την ομάδα των Σερρών όπου με επικράτηση σφραγίζονταν η άνοδος.
Μετά από απόφαση του προπονητή αποφασίστηκε το ρίσκο της συμμετοχής στο πρώτο μονό του Τσιρανίδη (διάστρεμμα και απροπόνητος 10 μέρες) με σκοπό να κτυπήσουμε τη συνάντηση στα ίσια και στις δύο νίκες και όχι στο κρίσιμο τρίτο ματς στο διπλό.
Ο Τσιρανίδης με απίστευτα αποθέματα, νίκησε 2-1 σετ, χάνοντας το πρώτο σετ 6-1  γκειμς ,απέναντι στον αθλητή των σερρών Πατρίκιο Ν. παίκτη που φέτος έπαιξε σε επαγγελματικά τουρνουά
Στο δεύτερο παιχνίδι της συνάντησης παιζόταν η άνοδος, με νίκη η ομάδα της πόλης ανέβαινε στην Α εθνική
Συναρπαστικό το παιχνίδι καθήλωσε τους θεατές,υπήρχαν και φίλοι της ομάδας απο την Καστοριά και τη Θεσσαλονίκη, ο Μαμάσης Γ. παίκτης του Κελέτρου ήταν σε όλο το πρώτο σετ κάτω στο σκορ αλλα΄το κέρδισε με 7-5.
Το Κέλετρον ήταν ένα σετ μακρυά.
Το δεύτερο σετ ήταν επίσης κλειστό στο σκορ με πολλές ανατροπές στο σκορ και το κέρδισε, ισοφαρίζοντας,ο αθλητής των σερρών.
Στο τρίτο και κρίσιμο σετ ο Μαμάσης επεκράτησε μετά από ένα παιχίδι 3 ωρών και σφράγησε την άνοδο.
Το διπλό δεν παίχτηκε ποτέ γιατί δεν υπήρχε λόγος όπως και η συνάντηση με την Τούμπα,και οι δύο ομάδες είχαν απο δύο νίκες και ήδη είχαν εξασφαλίσει την άνοδο .
Το Κέλετρον απο χθες ανήκει στην ελίτ του ελληνικού τέννις σε μια κατηγορία με μεγαθήρια.
O προγραμματισμός και η επαγγελματική δουλειά φέρνουν πάντα αποτελέσματα.
Ευχόμαστε να μας ακολουθήσουν στις επιτυχίες και άλλα σωματεία της πόλης μας.