Αγώνας σε πρότυπα NBA: Βόνιτσα – Καστοριά 111-116 (100-100 κ.α.) ρεπορτάζ - OlaDeka

Αγώνας σε πρότυπα NBA: Βόνιτσα – Καστοριά 111-116 (100-100 κ.α.) ρεπορτάζ

Αγώνας σε πρότυπα NBA: Βόνιτσα – Καστοριά 111-116  (100-100 κ.α.) ρεπορτάζ

Πολύ μεγάλη νίκη για την Αντρική ομάδα του Α.Σ.ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ στο πιο «χορταστικό» παιχνίδι της σεζόν, όπου επικράτησαν στην παράταση και μάλιστα εκτός έδρας επί της δυναμικής Βόνιτσας με 111-116. Τυχεροί όσοι παρακολούθησαν τον αγώνα από κοντά αφού οι δύο ομάδες προσέφεραν πλούσιο θέαμα. Ο κανονικός αγώνας, μάλιστα, έληξε σε… πρότυπα ΝΒΑ, 100-100, με τις δύο ομάδες τελικά να λύνουν τις διαφορές τους στην παράταση. Οι γηπεδούχοι αν και είχαν στη διάθεση τους έναν καταπληκτικό Μανδαλάκη με εντυπωσιακά ποσοστά ευστοχίας και 42 πόντους στο ενεργητικό του, η ποιότητα και η μαχητικότητα των παικτών του Σούλιου έδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην ομάδα της ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ, που ανέβηκαν στη δεύτερη θέση μαζί με τον Αίολο Αστακού και βρίσκονται σταθερά σε τροχιά ανόδου!

Η ΚΑΣΤΟΡΙΑ έδειξε με αυτό το παιχνίδι, ότι αν θέλεις και προσπαθείς με όλες σου τις δυνάμεις όλα μπορούν να συμβούν! Έτσι, μέσα στα τελευταία 70΄΄ ανέτρεψε τη διαφορά 10 πόντων και με καλάθι του έμπειρου Καραμήτσου ισοφάρισε για πρώτη φορά στέλνοντας τον αγώνα στην παράταση! Εκεί η ομάδα του Αγρινίου προσπάθησε να πάρει και πάλι τα ηνία του αγώνα αλλά οι παίκτες του Γιώργου Σούλιου βελτίωσαν σημαντικά την άμυνα τους, ιδίως πάνω στον Μανδαλάκη, βρήκαν τις λύσεις που χρειαζόταν σε όλους τους τομείς και τρία τρίποντα στα τελευταία δύο λεπτά από τον πολύπειρο Θωμά Στάιο αλλά και τον αποτελεσματικό Γιάννη Αντωνιάδη «έγειραν» σημαντικά την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμενων, που πήραν στο τέλος ένα πολύ σημαντικό διπλό για την συνέχεια.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-20, 52-43, 78-66, 100-100, 111-116
Διαιτητές: Σοφιανόπουλος-Κουτσοδήμος

Α.Ο.ΒΟΝΙΤΣΑΣ (Κοντογιάννης): Κακιούζης 14(2), Κοντογιάννης 9, Αρέθας 16, Περλής 9 (1), Καραμπάς 18(4), Μάρης, Τσιτσώνης 3 (1), Μανδαλάκης 42 (4), Μπουρσινός, Παπανελόπουλος.

Α.Σ.ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ (Σούλιος): Δαραβίγκας 24 (4), Λέκκος, Δίτσιος, Γυμνόπουλος 11 (1), Καραμήτσος 12, Ντάλης 13 (1), Τασιούδης 9, Σταϊος 3 (1), Κόκουρας 4, Αντωνιάδης 16 (2), Τεπετίδης 22 (3), Πανταζής 2.