Καστοριά-Φοίνικας 54-75 (ρεπορτάζ – φωτογραφίες) - OlaDeka

Καστοριά-Φοίνικας 54-75 (ρεπορτάζ – φωτογραφίες)

Στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής ο Φοίνικας Bergmann Kord πήρε σημαντική νίκη κόντρα στη Καστοριά (54-75) η οποία του εξασφαλίζει σε μεγάλο βαθμό την άνοδο.

Το ματς:
Του Δημήτρη Βασιλόπουλου

Στη πρώτη περίοδο η λαρισινή ομάδα με δύο τρίποντα από Παπαχρήστο και Αθανασόπουλο μπήκε πιο δυνατά και προηγούμενη με 2-6. στη συνέχεια είχαμε άστοχα σουτ εκατέρωθεν με το σκορ να παραμένει χαμηλό υπέρ του Φοίνικα ο οποιός στη συνέχεια δυνάμωσε την άμυνα του.ο Αθανασόπουλος με αλλα δύο τρίποντα έκανε το 6 14 4 λεπτά πριν το τέλος.η καστοριά με δύο τρίποντα μείωσε σε 13 16.ο Περρώτης κάτω απ το καλάθι έδωσε λύσεις στο Φοίνικα Bergmann Kord για να λήξει η πρώτη περίοδος με 14-18.στη δεύτερη περίοδο με ένα 5-0 πέρασε μπροστά στο σκορ για να απαντήσει ο Σαριμπαλίδης με τρίποντο οι δυο ομάδες βρισκόταν κοντά στο σκορ στα επόμενα λεπτά η λαρισινή ομάδα πήρε ένα προβάδισμα 8 πόντων καθώς υπήξε και τεχνικη ποινη κατα της καστοριας.η καστορια δυσκολευοταν να βρει το δρόμο προς το καλάθι χάρις τη καλή άμυνα του φοινικα με το ακορ στο ημίχρονο να ληγει 25-34.

Στη τρίτη περίοδο η λαρισινή ομάδα έκανε τη καλύτερη της εμφάνιση μέσα στο παιχνίδι.Η άμυνα της δυνάμωσε και δεν επέτρεψε στη Καστορία να απειλήσει η οποία ήταν άστοχη σε πολλά τρίποντα τα περισσότερα με κακές προυποθέσεις.Παράλληλα στην επίθεση ήταν αποτελεσματική με τις λύσεις να βρίσκοντε και από τη περιφέρεια και μέσα στη ρακέτα.Η διαφορά αυξήθηκε στους 10 και πολύ γρήγορα ανέβηκε για να κλείσει η τρίτη περίοδος με σκορ 33-51.Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα καθώς η διαφορά ήταν ήδη πολύ μεγάλη και η Καστοριά δε μπόρεσε να αντιδράσει.Ο Λιάγκας έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίχτες με το τελικό σκόρ να γράφει 54-75.

Καστοριά: Δαραθαλμάς 0 Ρουζιός 5(1)Βλάχος 8 (2)Νελάι 0 Γουμπιδένης 0 Καραμήτσος 21 Μπέγας 5(1)Παπαδημητρίου 0 Βογιατζής 3(1) Στάιος 4 Λέκκας 0 Κούκουρας 7

Φοίνικας Bergmann Kord:
Aθανασόπουλος 21 (5)Παπαχρήστος 16(1)Γοργόλης 0 Γκαγκανάσιος 2 Λεπενίωτης 9 (1)Περρωτής 11 Σαριμπαλίδης 12(2)Τσούμας Τσιαμπαλής 4 (1)

____

Μόνος πρώτος στον πρώτο όμιλο του Βορρά στη Γ΄ Εθνική παραμένει ο Φοίνικας Bergmann Kord, αφού πέρασε εύκολα από την έδρα της Καστοριάς (54-75) για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Του Κυριάκου Αποστόλου

Το rockngoal, βρέθηκε στο κλειστό γήπεδο «Δημήτρης Διαμαντίδης» για να σας μεταφέρει το ρεπορτάζ του αγώνα αλλά και τα παραλειπόμενα με απεσταλμένους τους Δημήτρη Βασιλόπουλο και Κυριάκο Αποστόλου.