Α.Ο.Κάστωρ: ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ νίκη και ζωντανοί στο θέμα παραμονής (ρεπορτάζ – φωτογραφίες) - OlaDeka

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ…!!!Αυτή ήταν η μόνη λέξη που έβγαινε από τα στόματα των παικτών μετά το τελικό σφύριγμα του διαιτητή…Έπρεπε να περάσουν εννέα ολόκληρες αγωνιστικές για να πανηγυρίσει η ομάδα του Α.Ο.Κάστωρ την πρώτη της νίκη στην νέα Γ΄ Εθνική – Ερασιτεχνική…

Μπορεί οι τελευταίοι αγώνες να ήταν πραγματικά οριακοί στο δύσκολο έργο που έχει η ομάδα για παραμονή στην κατηγορία ,αλλά όλοι γνώριζαν ότι δεν υπάρχει άλλο αποτέλεσμα στο παιχνίδι με τον Π.Α.Σ. Πρέβεζας πέρα από την νίκη. Άλλο αποτέλεσμα θα ήταν πραγματικά καταδικαστικό για την ομάδα, κάτι που έδειξαν ότι αντιλήφθηκαν στα μέσα της εβδομάδας οι παίκτες και μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με μόνη σκέψη την κατάκτηση των τριών βαθμών. Έχοντας για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι τον Θ.Ποντίκη στον πάγκο και τον Π.Τσούκλη σε ρόλο κεντρικού αμυντικού ο Α.Ο.Κάστωρ κατάφερε να διατηρήσει ανέπαφη την εστία του και σε αυτό τον αγώνα (προηγήθηκε το 0:0 μέσα στον Πυρσό Γρεβενών) και πραγματοποιώντας ένα εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο με πολλές ευκαιρίες για γκολ και χωρίς ουσιαστικά να δεχθεί πίεση από τους φιλοξενούμενους έφτασε σε μία σπουδαία νίκη που θα τονώσει την ψυχολογία της ομάδας στον πολύ δύσκολο αγώνα που κάνει για την παραμονή της στην Γ΄ Εθνική.

Το πρώτο ημίχρονο η απόδοση των παικτών του Α.Ο.Κάστωρ κυμάνθηκε σε πολύ μέτρια επίπεδα.Παιχνίδι κατοχής και από τις δύο ομάδες με ελάχιστες φάσεις μπροστά στις εστίες του Κοσμίδη και του Παίδαρου. Aρκετά λάθη στο κέντρο του γηπέδου και από τις δύο ομάδες και νευρικότητα στο παιχνίδι των γηπεδούχων αφού η θέληση τους για την κατάκτηση των τριών βαθμών μετατράπηκε σε άγχος όσο το χρονόμετρο κυλούσε και το σκορ ήταν ακόμα στο 0:0.Έτσι λοιπόν και χωρίς την κλασσική ευκαιρία φτάσαμε στην λήξη του πρώτου ημιχρόνου.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ακριβώς από εκεί που είχε τελειώσει το πρώτο.Οι δύο ομάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με στόχο να κρατήσουν ανέπαφη την εστία τους και έτσι το κακό παιχνίδι να συνεχιστεί μέχρι και το 57ο λεπτό. Σ’αυτό το χρονικό σημείο ένα υπέροχο σουτ του Τζιώτζη έξω από την περιοχή και Η εκτίναξη του Παίδαρου στην συμβολή των δοκών ήταν αρκετή για να ξυπνήσει ομάδα και κερκίδα. Ακολούθησε ένα εκρηκτικό δεκαπεντάλεπτο για τους γηπεδούχους (με διαφορά το καλύτερο διάστημα στην φετινή σεζόν) μέσα στο οποίο ο Α.Ο.Κάστωρ σκόραρε δύο φορές και έχασε δύο κλασσικές ευκαιρίες για γκολ μία με την κεφαλιά του Μπορόζη από το ένα μέτρο και με τερματοφύλακα εκτός εστίας και μία με τον Τζιώτζη με την κεφαλιά-ψαράκι στο ύψος της μικρής περιοχής.Δύο φάσεις που βγήκαν από την δεξιά πλευρo με δημιουργό τον Καλύβα, ενώ και τα δύο γκολ πάλι από την ίδια πλευρά με εκτελεστή στα κόρνερ τον Τσούκλη. Με το σκορ υπέρ του Α.Ο.Κάστωρ οι “βυσσινι” έμοιαζαν ασυγκράτητοι,πίεζαν αρκετά ψηλά και όλα οδηγούσαν σε μία εύκολη νίκη μέχρι που ήρθε ένα μυστηριώδες σφύριγμα του κ.Τσιτσανούδη στο 86ο λεπτό για ανατροπή του Καπετανάκη από τον Παπαθανασίου.Ένα πέναλτι που κατέληξε άουτ μετά την κακή εκτέλεση του Σιδέρη. Κάπου εκεί τελείωσε ουσιαστικά ο αγώνας με τον Α.Ο.Κάστωρ να πανηγυρίζει την πρώτη του νίκη στην φετινή σεζόν. Ακολουθεί ένας πολύ δύσκολος αγώνας στις 22 Δεκεμβρίου στην έδρα του Κεραυνού Θεσπρωτικού και ο Π.Τσούκλης μαζί με τον Θ.Ποντίκη θα έχουν αρκετό χρονικό διάστημα για να προετοιμάσουν τους παίκτες για αυτή την δύσκολη μάχη. Η ομάδα αφήνει πίσω το παιχνίδι με τον Π.Α.Σ. Πρέβεζας και συγκεντρώνεται στο επόμενο παιχνίδι, εξίσου σημαντικό στον αγώνα που γίνεται για να σωθεί η ομάδα.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΟΜΑΔΩΝ

Α.Ο.Κάστωρ : ΚΟΣΜΙΔΗΣ , ΚΑΡΑΝΑΣΙΟΣ (81ο λεπτό ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ), ΤΡΑΝΤΑΣ, ΔΙΝΑΔΗΣ, ΤΣΟΥΚΛΗΣ, ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ (54ο λεπτό ΜΠΟΡΟΖΗΣ), ΜΗΛΙΑΤΗΣ, ΜΙΝΟΣ, ΤΖΙΩΤΖΗΣ, ΚΑΛΥΒΑΣ, ΑΝΤΩΝΙΑΔΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ (62ο λεπτό ΤΑΣΣΙΟΣ)

Π.Α.Σ. Πρέβεζας : ΠΑΙΔΑΡΟΣ, ΝΙΚΟΥ, ΖΗΣΗΣ, ΔΗΜΑΣ ΧΡ. (74ο λεπτό ΚΑΠΕΤΑΝΑΚΗΣ), ΜΑΡΚΟΣ, ΜΠΑΤΣΟΣ (46ο λεπτό ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ), ΧΟΥΛΙΑΡΑΣ, ΣΙΔΕΡΗΣ, ΔΗΜΑΣ ΘΩΜ., ΚΑΤΑΠΟΔΗΣ, ΔΗΜΟΥΛΙΑΣ

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ : ΤΣΙΤΣΑΝΟΥΔΗΣ , ΑΚΡΙΒΟΣ , ΖΑΧΟΣ ( ΛΑΡΙΣΑΣ )

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ
6΄: Ωραία σέντρα του Τσούκλη, πιάνει ωραία την κεφαλιά ο Μηλιάτης στο ύψος του πέναλτι,η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα όμως ο βοηθός έχει σηκώσει το σημαιάκι για offisede, μία φάση που σήκωσε κύμα αντιδράσεων στην κερκίδα
10΄: Καλή ατομική προσπάθεια του Τράντα από το κέντρό, φτάνει λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή αλλα το σουτ που επιχειρεί καταλήγει αρκετά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Παίδαρου
21΄: Ωραίο γυριστό σουτ του Καρανάσιου από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Διώχνει με δυσκολία ο Παίδαρος σε κόρνερ
44΄: Ωραία εκτέλεση φάουλ του Δήμα Χρ. από τα 30 μέτρα. Κακή έξοδος του Κοσμίδη, κακή συνεννόηση μεταξύ των αμυντικών, η μπάλα φτάνει στα πόδια του Καταπόδη, αλλά το σουτ του τελευταίου καταλήγει λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του εξουδετερωμένου Κοσμίδη
46΄: Ωραία πάσα του Καλύβα στα αριστερά, η μπάλα φτάνει στον Τράντα ο οποίος επιχειρεί μία σέντρα-σουτ με την μπάλα να καταλήγει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Παίδαρου
ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
51΄: Εκτέλεση φάουλ του Σιδέρη από τα δεξιά. Η μπάλα μετά από απανωτές κεφαλιές στην μικρή περιοχή φτάνει στον Δήμα Χρ. του οποίου η κεφαλιά καταλήγει λίγο από το οριζόντιο δοκάρι του Κοσμίδη
56΄: Ωραίο σουτ του Δημούλια έξω από την περιοχή,αλλά αρκετά αδύναμο για να ανησυχήσει τον Κοσμίδη ο οποίος μπλοκάρει με ευκολία
57΄: Τρομερό σουτ του Τζιώτζη έξω από την περιοχή, η μπάλα δείχνει να καταλήγει στα δίχτυα, αλλά ο Παίδαρος εκτινάσσεται εκπληκτικά στο ύψος της συμβολής των δοκών και διώχνει με υπερένταση την μπάλα σε κόρνερ
58΄: ΓΚΟΟΟΛ!!! Εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά. Εκτελεστής ο Τσούκλης ο οποίος στέλνει την μπάλα στην μικρή περιοχή, εκεί που βρίσκεται ο Δινάδης και με δυνατή, καρφωτή κεφαλιά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Παίδαρου “γράφοντας” το 1:0
60΄: Εκτέλεση φάουλ του Τσούκλη. Επέμβαση του Παίδαρου που στέλνει την μπάλα σε κόρνερ
61΄: ΓΚΟΟΟΛ!!! 2:0 !!!Δεύτερο συνεχόμενο κόρνερ από τα δεξιά.Και πάλι εκτελεστής ο Τσούκλης. Απεκρούει ο Παίδαρος, αλλά η μπάλα πάει στον Δινάδη ο οποίος από το ύψος της μικρής περιοχής σουτάρει δυνατά και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα διπλασιάζοντας τα γκολ για τον Α.Ο.Κάστωρ, αλλά και τα προσωπικά του γκολ στον αγώνα
65΄: Εκπληκτική σέντα του Καλύβα από τα δεξιά. Αφύλακτος ο Μπορόζης και χωρίς τον Παίδαρο στην εστία στέλνει την μπάλα με κεφαλιά από το ένα μέτρο ελάχιστα έξω από το αριστερο δοκάρι του τερματοφύλακα του Π.Α.Σ.
67΄: Κίτρινη κάρτα στον Μάρκο για διαμαρτυρία
70΄: Η ανάπτυξη του παιχνιδιού συνεχίζεται εδώ και πολλά λεπτά από τα δεξιά.Πολύ ωραία σέντρα και πάλι από τον Καλύβα. Η μπάλα πάει στα όρια της μικρής περιοχής και ο αμαρκάριστος Τζιώτζης με κεφαλιά-ψαράκι δεν καταφέρνει να σκοράρει και στέλνει την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Παίδαρου
73΄: Εκτέλεση φάουλ του Τσούκλη. Η μπάλα φτάνει στην μικρή περιοχή, αλλά η κεφαλιά του Καλύβα από πλάγια θέση καταλήγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Παίδαρου
75΄: Ο Μπορόζης μόνος του από τα αριστερά σουτάρει έξω από την περιοχή, αλλά το σουτ του αρκετά έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Παίδαρου
77΄: Εκτέλεση φάουλ του Δημούλια από τα τριάντα μέτρα. Μπλοκάρει εύκολα ο Κοσμίδης
79΄: Κίτρινη κάρτα στον Δινάδη για σκληρό μαρκάρισμα
81΄: Ωραίο σουτ του Δημούλια έξω από την περιοχή με την μπάλα να καταλήγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κοσμίδη
85΄: Τρομερό σουτ του Λαζαρίδη. Απεκρούει αρχικά ο Κοσμίδης. Η μπάλα παίρνει πορεία προς τα δίχτυα αλλά ο Τράντας με διώχνει πάνω στην γραμμη με ψαλιδάκι. Η μπάλα δεν απομακρύνεται από την άμυνα και σε μία φάση που υπάρχουν έντονα παράπονα από τους γηπεδούχους ο διαιτητής Τσιτσανούδης καταλογίζει πέναλτι υπέρ του Π.Α.Σ. για ανατροπή του Καπετανάκη από τον Παπαθανασίου
86΄: Το πέναλτι αναλαμβάνει να το εκτελέσει ο Σιδέρης ο οποίος στέλνει την μπάλα λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Κοσμίδη
90΄: Κίτρινη κάρτα στον Δημούλια για σκληρό μαρκάρισμα
92΄: Ωραία συνεργασία Μίνου και Τζιώτζη στην μεγάλη περιοχή. Η μπάλα πηγαίνει πλάγια αριστερά με τον τελευταίο να επιλέγει να σουτάρει από δύσκολη θέση χωρίς να απειλήσει ουσιαστικά τον Παίδαρο.