Α.Ο. ΚΑΣΤΩΡ: Τρομερή εξέλιξη…Ήττα στο τέλος (αναλυτικό ρεπορτάζ – φωτορεπορτάζ) - OlaDeka

Α.Ο. ΚΑΣΤΩΡ: Τρομερή εξέλιξη…Ήττα στο τέλος (αναλυτικό ρεπορτάζ – φωτορεπορτάζ)

Άλλη μία ήττα για τον Α.Ο.Κάστωρ (τρίτη σε τέσσερα επίσημα παιχνίδια), αυτή την φορά στην έδρα του από την Δόξα Πενταλόφου με το τελικό σκορ 2:3 να αφήνει μία μεγάλη απογοήτευση στο συγκρότημα του Πέτρου Τσούκλη, αν αναλογιστεί κανείς ότι μέχρι και το 70ο λεπτό κρατούσε τα
ηνία του αγώνα,έχοντας καταφέρει με ένα εκπληκτικό ξέσπασμα στα πρώτα είκοσι λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου να γυρίσει το 0:1 του πρώτου ημιχρόνου.
Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Α.Ο.Κάστωρ μπήκε αρκετά νωθρά στο παιχνίδι και το γρήγορο γκολ της Δόξας στο 11ο λεπτό,αλλά και το δοκάρι τρία λεπτά αργότερα “ξύπνησαν” τους παίκτες,οι οποίοι σταδιακά ανέβαζαν απόδοση και κατάφεραν και ισορρόπησαν το παιχνίδι του κέντρου,δημιουργώντας παράλληλα και κάποιες ευκαιρίες για γκολ.Σταθερότητα απέκτησε σιγά-σιγά και ο τερματοφύλακας Κοσμίδης, ο οποίος μετά το εφιαλτικό πρώτο δεκαπεντάλεπτο,από του οποίου λάθος προήλθε και το 0:1, έβρισκε τα πατήματα του μέσα στον αγωνιστικό χώρο και βοήθησε σε δύσκολες στιγμές της άμυνας.Η συμμετοχή του προαναφερθέντος βέβαια οριστικοποιήθηκε πέντε λεπτά πριν την έναρξη, αφού κατά τη διάρκεια της προθέρμανσης χτύπησε σοβαρά και κατάφερε να αγωνιστεί σε όλο τον παιχνίδι τραυματίας.
Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Α.Ο.Κάστωρ μπήκε αποφασισμένη να γυρίσει το παιχνίδι,αφού έβλεπε ότι και η δυναμικότητα του αντιπάλου δε θα πρέπει να τους φοβίζει,αλλά και η δίψα των παικτών για την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα είναι ικανή να καταφέρει κάτι τέτοιο.Με ένα εκπληκτικό εικοσιπεντάλεπτο και με έναν Πέτρο Τσούκλη να εκτελεί κάθε στημένη μπαλιά και να τρομοκρατεί την άμυνα των Θεσσαλονικιών, ο Α.Ο.Κάστωρ κατάφερε και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 2:1 χάρη στα γκολ του Μπακιρτζή και του Τάσιου. Κάπου εκεί οι παίκτες πίστεψαν ότι το παιχνίδι έχει κριθεί και με απανωτά λάθη στην άμυνα, αλλά και απειρία σε τέτοια κρίσιμα παιχνίδια να κρατήσεις το υπέρ σου σκορ, όχι μόνο κατάφεραν και έχασαν το προβάδισμα πέντε λεπτά μετά το 2:1, αλλά και τον βαθμό της ισοπαλίας,αφού στο 87ο λεπτό ο Βακουφάρης με ωραίο σουτ σημείωσε το τελικό 2:3 γεμίζοντας πικρία τα περίπου 250 άτομα που βρέθηκαν στο Δημοτικό Γήπεδο της Χλόης.
ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ
Α.Ο.Κάστωρ : Κοσμίδης , Γκούρλιας, Τράντας, Μπακιρτζής, Μήνος, Τσούκλης, Τζιώτζης (76ο λεπτό Μπορόζης), Ιωαννίδης, Αντωνιάδης Γ. (85ο λεπτό Καρανάσιος), Καλύβας, Τάσιος (80ο λεπτό Παπαθανασίου)
Δόξα Πενταλόφου : Καστανίδης, Σεΐζης, Σαραμουρλής (69ο λεπτό Γκρίλας), Δαλκίδης, Σαπάνης Ι., Ταΐρης (88o λεπτό Skendo), Σαπάνης Μ., Σταμπουλής, Βακουφάρης, Αραμπατσόυδης, Τούσιας (46ο λεπτό Γαβριηλίδης)
ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
11΄: ΓΚΟΟΟΛ!!! 0:1 Σουτ του Τούσια έξω από την μεγάλη περιοχή.Ασθενής απέκρουση του Κοσμίδη και με στην επαναφορά ο Σαπάνης Μ. με ωραία κεφαλιά κάνει το 0:1
14΄: Μετά από βαθιά μπαλιά της άμυνας ο Σταμπουλής με ωραίο πλασέ στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και ο Μπακιρτζής με κεφαλιά βγάζει την μπάλα σε κόρνερ σώζοντας την ομάδα από το 0:2
16΄: Τραυματισμός του Κοσμίδη και ολιγόλεπτη διακοπή
18΄: Κίτρινη στον Αραμπατσούδη για σκληρό μαρκάρισμα στον Τζιώτζη
21:  Εκτέλεση κόρνερ από τον Τσούκλη με την μπάλα να καταλήγει στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Καστανίδη
26: Ωραία μπαλιά και πάλι από την άμυνα. Φεύγει ταχύτατα ο Βακουφάρης στην πλάτη του Μπακιρτζή. Σουτάρει με ψιλοκρεμαστό σουτ από τα 30 μέτρα με την μπάλα να καταλήγει λίγο έξω αό το δεξί κάθετο δοκάρι του Κοσμίδη
36΄: Ωραία εκτέλεση φάουλ του Τζιώτζη. Διώχνει με υπερένταση ο Καστανίδης σε πλάγιο
38΄: Ωραία εκτέλεση φάουλ του Σαπάνη Μ..Κεφαλιά του Σαπάνη Ι.με την μπάλα να καταλήγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κοσμίδη
41΄: Ωραία σέντρα του Τζιώτζη από τα δεξιά. Στο ύψος του πέναλτι βάζει την προβολή ο Καλύβας με την μπάλα να καταλήγει και πάλι λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Καστανίδη
44΄: Μετά από πολλές κόντρες στην άμυνα του Α.Ο.Κάστωρ ο Σαπάνης Ι. μόνος του από το ύψος της μικρής περιοχής πλασάρει, αλλά διώχνει σωτήρια πάνω στην γραμμή ο Γκούρλιας
ΗΜΙΧΡΟΝΟ
49΄: Κίτρινη κάρτα στον Σταμπουλή για σκληρό μαρκάρισμα στον Τσούκλη
52΄: ΓΚΟΟΟΛ!!! 1:1 Ωραία εκτέλεση φάουλ από τα 30 μέτρα από τον Τσούκλη.Προλαβαίνει ο Μπακιρτζής την έξοδο του Καστανίδη και με ωραία κεφαλιά κάνει το 1:1
59΄: Ωραία εκτέλεση φάουλ και πάλι από τον Τσούκλη. Ωραία κεφαλιά του Καλύβα, αλλά ο Καστανίδης με εκπληκτική απόκρουση απομακρύνει την μπάλα σε κόρνερ
65΄: Διπλη κίτρινη για την ομάδα του Α.Ο.Κάστωρ. Τζιώτζης για διαμαρτυρία και Αντωνιάδης Γ. για θέατρο
67΄: ΓΚΟΟΟΛ!!! 2:1 Ωραία πάσα του Τσούκλη στην καρδιά της άμυνας της Δόξας.Προβολή του Τάσιου στη μπάλα η οπόια καταλήγει έυκολα στα δίκτυα,αφού ο Καστανίδης αποτυχημένα βγήκε έξω από την εστία του για να διώξει
72΄: ΓΚΟΟΟΛ!!! 2:2 Ωραία πάσα του Αραμπατσούδη στην στην πλάτη της άμυνας και από το ύψος του πέναλτι ο Βακουφάρης με ωραίο σουτ φέρνει το παιχνίδι στα ίσα
78΄: Κάρτα στο Βακουφάρη για διαμαρτυρία
86΄: Ωραία σέντρα του Μπορόζη από τα αριστερά.Ο Καλύβας πιάνει την κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Καστανίδη
87΄: ΓΚΟΟΟΛ!!! 2:3 Εκπληκτική πάσα του Σαπάνη Μ. στον Βακουφάρη ο οποίος με ωραίο σουτ στα όρια της μεγάλης περιοχής στέλνει την μπάλα τα δίκτυα διπλασιάζοντας έτσι τα προσωπικά του γκολ