Αποτελέσματα αγώνων των τμημάτων του Α.Σ Καστοριάς Σάββατο 9 Μαρτίου 2019 - OlaDeka

Αποτελέσματα αγώνων των τμημάτων του Α.Σ Καστοριάς Σάββατο 9 Μαρτίου 2019

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ Α2 ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ
Α.Σ. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ – Α.Σ.Κ. ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ 67-58

Τη νίκη με 67-58 επί του Ιπποκράτη Κω πανηγύρισε η Καστοριά, η οποία πλησίασε στη μία νίκη από τη ζώνη των playoffs και σε περίπτωση ισοβαθμίας με τους νησιώτες θα υπερτερεί. Το παιχνίδι είχε ενδιαφέρον με τους “γουναράδες” να έχουν ένα ισχνό προβάδισμα στα πρώτα λεπτά, όμως ο Ιπποκράτης με κύριους εκφραστές τους Ασημακόπουλο και Χαρίση έμενε κοντά στο σκορ. Μάλιστα, οι παίκτες του Κώστα Παπαδόπουλου γνωρίζοντας τα χαμηλά ποσοστά που έχουν συνήθως από τα 6,75, δοκίμασαν λίγες φορές την τύχη τους στο α’ ημίχρονο, κάτι που τους ευνόησε ώστε να είναι κοντά στο σκορ. Στο γ’ δεκάλεπτο μάλιστα, κατάφεραν να πετύχουν την ανατροπή και με το επιμέρους 15-6 βρέθηκαν μπροστά στο σκορ. Παρόλα αυτά, στο τελευταίο μέρος του αγώνα, το μεγαλύτερο rotation και τα κρίσιμα καλάθια έγειραν την πλάστιγγα υπέρ της Καστοριάς, η οποία πήρε την πολύτιμη νίκη.

Κορυφαίοι ο Σάββας Χρυσόπουλος που άγγιξε το double double με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ, καθώς και ο Βενιαμίν των “γουναράδων” Θανάσης Χονδρογιάννης με 15 πόντους και 2/5 τρίποντα.

Α.Σ. Καστοριάς(Καραγιάννης): Αμπαράς, Πετρόπουλος 10, Μελισσαράτος 10, Χονδρογιάννης 15 (2), Βλάχος, Απιδόπουλος 2, Χρυσόπουλος 16 (3), Ράπτης, Βαβάτσικος 7 (1), Τζακόπουλος, Σταμένκοβιτς 2

Α.Σ.Κ. Ιπποκράτης (Παπαδόπουλος): Λάανε 2, Σκούφης 4 (1), Τρύπας, Ναούμης 5 (1), Καλαμπάκας 9 (1), Ασημακόπουλος 14, Χαρίσης 10, Ψαθάς 4, Μαστόρος 6, Δρόσος 4

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΣΕΡΒΙΩΝ – Α.Σ. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ 28-67

Εύκολη νίκη πέτυχε η ομάδα μας στο αναβληθέν παιχνίδι στα Σέρβια. Δόθηκε η ευκαιρία στον προπονητή να δώσει περισσότερο χρόνο συμμετοχής στους μικρότερους αθλητές και ν αποκτήσουν τις εμπειρίες που χρειάζονται.

Μένει ένα βήμα πριν το Final 4, στο παιχνίδι με τον Κεραυνό Αγίου Γεωργίου στην επόμενη αγωνιστική το επόμενο Σαββατοκύριακο, που είναι και το τελευταίο.

Δεκάλεπτα: 03-20, 13-35, 18-52 και 28-67

Α.Σ. Καστοριάς (Καραταγλίδης): Καμπούρης 3, Κέδρος, Μαρινέλης 10, Παπαδημητρίου 8, Καλαϊτζίδης, Φάσσας 6, Καλαφατίδης 6, Βασιλειάδης 15(1), Τσαχτσίρας 2, Πελαγίδης 5, Τέρπος 2 και Νέστορας 10