Α2 - Καστοριά - Απόλλωνας Πάτρας 68-65 - OlaDeka

Α2 – Καστοριά – Απόλλωνας Πάτρας 68-65

Με τρίποντο στα τελευταίο λεπτό του αγώνα η Καστοριά νίκησε τον Απόλλων Πάτρας με 68-65 στο κλειστό, για την 13η αγωνιστική της Α2 μπάσκετ.

Ο Απόλλων ξεκίνησε τον αγώνα με τους Στεφανίδη, Βλάχο, Μπέμπη, Μολφέτα και Εζόμο, ενώ η γηπεδούχος Καστοριά με τους Χονδρογιάννη, Αμπάρα, Βαβάτσικπς, Πετρόπουλο και Μελισσαράτο.

Οι “μελανόλευκοι” ξεκίνησαν δυναμικά και ξέφυγαν με 10-15, με τον Μπέμπη να είναι ιδιαίτερα “ζεστός” σημειώνοντας γρήγορα έξι πόντους. Μάλιστα, η πρώτη περίοδος έκλεισε με το υπέρ τους 12-19, όπου οι φιλοξενούμενοι έλεγχαν απόλυτα το ματς.

Στο 2ο δεκάλεπτο η Καστοριά αντέδρασε και έκανε 19-9 επιμέρους σκορ, περνώντας μπροστά με 31-30, όμως το σύνολο του Δελέγκου βρήκε τις λύσεις και στο ημίχρονο βρισκόταν σε θέση οδηγού με 33-36. Στη τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ καλύτερα, έκανα σερί πόντων και έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Μελισσαράτο βρέθηκαν στο τέλος του δεκαλέπτου για πρώτη φορά μπροστά με 53-47.

Όπως καταλαβαίνει κανείς, η τελευταία “στροφή” εξελίχθηκε σε… “θρίλερ”, με τους γηπεδούχους να βρίσκονται σταθερά μπροστά. Στο τελευταίο πεντάλεπτο, ο Απόλλων έκανε μεγάλη αντεπίθεση και πέρασε μπροστά με 60-61 χάρη σε τρίποντο του Ζούμπου, όμως το φινάλε έμελλε να είναι αρνητικό.  Στα τελευταία δευτερόλεπτα πριν τη λήξη και ενώ το σκορ ήταν 65-65 ισόπαλο, με απίστευτο μακρινό τρίποντο ο Πετρόπουλος χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 33-36 (ημχ),  53-47, 68-65

Καστοριά (Καραγιάννης): Αμπαράς 5 (1), Πετρόπουλος 14 (2), Μελισσαράτος 16, Χονδρογιάννης, Χρυσόπουλος 1, Ράπτης 6, Βαβάτσικος 2, Καραμανώλης 4, Τζακόπουλος 9 (1), Φουρμαναβίτσιους 11 (1).

Απόλλων (Δελέγκος): Στεφανίδης 7 (1), Βλάχος, Μπέμπης 15 (1), Κασπίρης, Μολφέτας 13, Ζούμπος 7 (1), Μπαζίνας, Εζόμο 2, Δημακόπουλος 13 (1), Καζαρνόφσκι 8.