Πρωταθλήτρια Ευρώπης για 12η φορά η Ρεάλ Μαδρίτης - OlaDeka

Πρωταθλήτρια Ευρώπης για 12η φορά η Ρεάλ Μαδρίτης

Οι «μερένχες» επικράτησαν με 4-1 της Γιουβέντους στο Κάρντιφ και έκαναν το back to back σε κατακτήσεις Champions league

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε τον φετινό τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ η Ρεάλ Μαδρίτης.

Η «Βασίλισσα» επικράτησε με 4-1 της Γιουβέντους στον τελικό του Κάρντιφ και κατέκτησε την κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση για δωδέκατη φορά στην ιστορία της, ενώ έγινε η πρώτη ομάδα που κατακτά το Τσάμπιονς Λιγκ για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τη Γιουβέντους να πατάει καλύτερα, όμως, κόντρα στην εικόνα του ματς, η Ρεάλ προηγήθηκε στο 20ό λεπτό με τον Ρονάλντο.

Επτά λεπτά μετά, ο Μάντζουκιτς πέτυχε ένα από τα ομορφότερα γκολ στην ιστορία των τελικών, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Όμως με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, η Γιουβέντους έπαθε καθίζηση, με αποτέλεσμα να παραδοθεί ολοκληρωτικά.

Ο Καζεμίρο στο 61’ έκανε το 2-1 για τη Ρεάλ και τρία λεπτά μετά ο Ρονάλντο με το εξακοσιοστό γκολ της καριέρας του έγραψε το 3-1.

Το… κερασάκι στην τούρτα του μαδριλένικου θριάμβου μπήκε στο 90’, με τον Ασένσιο να διαμορφώνει το τελικό 4-1.