Χάντμπολ: Σπουδαία νίκη με ανατροπή η Καστοριά 24-23 τον Αρίωνα Πτολεμαΐδας - OlaDeka

Χάντμπολ: Σπουδαία νίκη με ανατροπή η Καστοριά 24-23 τον Αρίωνα Πτολεμαΐδας

Μεγάλη νίκη του Α.Ο.Α. Καστοριάς επί του Αρίων Πτολεμαΐδας, πέτυχε η ομάδα του Α.Ο.Α. Καστοριάς στο εξ αναβολή αγώνα της 2ης Αγωνιστικής της Β Εθνικής του 3΄ Ομίλου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με μια μικρή υπεροχή του Αρίωνα άλλα η Καστοριά ήταν κοντά στο σκορ την διάρκεια του 1 ημιχρόνου έως το 25, εκεί σε μια ανυποψίαστη φάση τραυματίστηκε στο αστράγαλο ο παίκτης της Καστοριάς Σταύρος Δοκαλος,
 με αποτέλεσμα να αποχώρηση και να χάση των ρυθμό της η Καστοριά το τελευταίο 5 λεπτό, και να κάνει ο Αρίων ένα σερί 3-0. Με αποτέλεσμα ημιχρόνου 10-13.
Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Αρίων μπήκε ποιο δυνατά και έχτισε μια διάφορα μέχρι και 5 τέρματα έως το 40.
Από εκεί και μετά και με την είσοδο ξανά του Δοκαλου που έπαιξε με τραυματισμένο αστράγαλο άρχισε η μεγάλη αντεπίθεση της Καστοριάς και σταδιακά μείωσε την διάφορα στο 55 στα 2 τέρματα (21-23).
Στο τελευταίο 5 λεπτό και με την βοήθεια του κόσμου που σχεδόν γέμισε το γήπεδο η Καστοριά κράτησε το μηδέν στην άμυνα και 10 δευτερόλεπτα πριν την λήξει πέτυχε με τον Δοκαλο το νικητήριο τέρμα και διαμόρφωσε το τελικό 24-23.
Α.Ο.Α. Καστοριάς  – Αρίων Πτολεμαΐδας 24-23
5 λεπτά : 01-02, 02-03, 03-06, 08-08, 10-10, 10-13 (ημιχρ)
                 12-16, 15-17, 17-20, 20-22, 21-23, 24,23 (Τελ)
Α.Ο.Α. Καστοριάς: Πουλιος ,Σαλαγιαννης, Αναστασιου 10, Τερζογλου 1, Τζιφονωντας1,
Κωνσταντινιδης, Τασιος 3, Γκαναρας 2, Σουκαλοπουλος 3, Δοκαλος 3, Τουλιος, Παπακωστας, Τσιφλικιοτης, Γκογκου.
Αρίων Πτολεμαΐδας : (Πασιαλης Δημ) Τατσιδης, Τζιτζιος, Κολλιας 5, Θεοχαριδης, Νικολαϊδης 1, Αβραμιδης 5, Ακριτιδης 5, Γιωσκος, Παρπουλας 4, Κωστικιδης, Μουλακης, Παναγιωτιδης 3, Κουτμανογλου.
Δίλεπτα: 2/2, Ρίψεις 7 μέτρων: 2/3 – 3/5