Κυριάκος Καραταϊδης ο «ρέκορντμαν» - OlaDeka

Κυριάκος Καραταϊδης ο «ρέκορντμαν»

1999: Στον αγώνα της 11ης αγωνιστικής Ολυμπιακός-Πανηλειακός (2-1), ο Κυριάκος Καραταϊδης με 347συμμετοχές γίνεται ο ρέκορντμαν συμμετοχών στον Ολυμπιακό αφήνοντας δεύτερο τον Γιάννη Γκαϊτατζή με 346.

Αν μάλιστα προστεθούν και 3 ματς με την Καστοριά στην Α’ Εθνική και 150 στην Β’, ο Καραταϊδης (που έκανε ντεμπούτο με τον Ολυμπιακό σε αγώνα εναντίον του Πανιωνίου στις 9/10/1988) συμπληρώνει τα 500επίσημα ματς στις δύο κατηγορίες.

Στον ΠΑΟ τα πιο πολλά ματς έχει δώσει ο Μίμης Δομάζος (505), στην ΑΕΚ ο Μίμης Παπαϊωάννου (480), στον ΠΑΟΚ ο Γιώργος Κούδας (504), στον Άρη ο Ντίνος Κούης (473), στον Ηρακλή ο Δανιήλ Παπαδόπουλος (417), στον Πανιώνιο ο Στάθης Χάιτας (460) και στον ΟΦΗ ο Νίκος Νιόπλιας (363).

Την ίδια χρονιά, στον αγώνα της 11ης αγωνιστικής Καβάλα-Πανιώνιος (3-7) σημειώνονται τρία ρεκόρ. Για πρώτη φορά σημειώνεται σκορ 3-7 στην Α’ Εθνική (ούτε 7-3 υπάρχει), για πρώτη φορά ο Πανιώνιος βάζει 7 γκολ εκτός έδρας (Απόλλων Αθ. – ΑΕΚ 1-7 την περίοδο 1964-65 και ΑΕ Νικαίας – Εθνικός 1-7 την περίοδο 1959-60) και πρώτη φορά η Καβάλα «δέχεται» στην έδρα της 7 γκολ.