ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΩΝ : Στο 110’ της παράτασης αποκλείστηκε ο Μέγας Αλέξανδρος Καλλιθέας - OlaDeka

Δεν άντεξε τελικά την πίεση των Αργυράδων Κρόνου Κέρκυρας ο Μέγας Αλέξανδρος Καλλιθέας, ο οποίος έκανε ότι μπορούσε προκειμένου να αποσπάσει ένα θετικό αποτέλεσμα, κάτι που κατάφερε μέχρι και τις αρχές του β’ ημιχρόνου της παράτασης.

Ο αγώνας στην κανονική του διάρκεια έληξε ισόπαλος χωρίς τέρματα (0-0), με τους γηπεδούχους να έχουν στο ενεργητικό τους αρκετές ευκαιρίες με σημαντικότερη αυτή στην στην επανάληψη όταν τερματοφύλακας των ‘’κυανοκίτρινων’’ Σίσκος απέκρουσε πέναλτι, οδηγώντας τους έτσι στην παράταση, στο διάστημα της οποίας και συγκεκριμένα στο 110’ ο σύλλογος της Κέρκυρας πέτυχε το μοναδικό νικητήριο τέρμα της αναμέτρησης εξασφαλίζοντας ταυτόχρονα την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Το Καστοριανό συγκρότημα επηρεασμένο αισθητά από τον αγωνιστικό χώρο (πλαστικό γήπεδο), έδειξε να μην προσαρμόζεται εύκολα και έδωσε βαρύτητα στην αμυντική της λειτουργία προκειμένου να διατηρήσει ανέπαφη την εστία του και παράλληλα με γρήγορες αντεπιθέσεις επιχείρησε να αιφνιδιάσει τον αντίπαλό της, χωρίς, ωστόσο, να τον απειλήσει σοβαρά.

Έτσι, όπως και πέρσι στην 1η αγωνιστική είχε αποκλειστεί στα πέναλτι από τον Ερμή Αμυνταίου, έτσι και φέτος δεν κατάφερε να προχωρήσει στην επόμενη φάση, καθώς αποκλείστηκε στην παράταση.

Συναρπαστικά και με δραματικό φινάλε τα υπόλοιπα ματς του 3ου ομίλου

Ιδιαίτερα συναρπαστικά και με φινάλε-θρίλερ ήταν και τα υπόλοιπα ματς του 3ου ομίλου. Συγκεκριμένα, ξεχώρισε η παλικαρίσια πρόκριση της ΑΕΠ Βατολάκκου με 5-4 στα πέναλτι επί του Σούλι Παραμυθιάς  (κ.α. και παράταση 0-0). Μάλιστα, η ΑΕΠ Βατολάκκου αγωνιζόταν από το 85′ περίπου με 8 παίκτες λόγω αποβολής παικτών, ωστόσο, όμως, άντεξε στην 30λεπτη παράταση και με ψυχή λεόντων πήρε την μεγάλη πρόκριση στα πέναλτι και θα αντιμετωπίσει στις 16 Μαρτίου εντός έδρας την ομάδα της ΑΟ Ανατολής.

Ο ΑΟ Ανατολής με σύμμαχο την τύχη και με γκολ που πέτυχε στο 89’ πήρε την μεγάλη πρόκριση επικρατώντας στο ΔΑΚ Κοζάνης της ΑΕΠ Καραγιαννίων με σκορ 0-1.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα

Ολοκληρώθηκε η πρώτη αγωνιστική του Κυπέλλου Ερασιτεχνών, εκεί όπου 22 ομάδες πήραν το εισιτήριο για την επόμενη φάση του θεσμού.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα ανά όμιλο:

1ος όμιλος

Αναγέννηση Θαλασιάς-Νέστος Χρυσούπολης (1-1 καν. διάρκεια, 1-3 στην παράταση)

3ος όμιλος

Κρόνος Αργυράδων-Μέγας Αλέξανδρος Καλλιθέας(0-0 καν. διάρκεια, 1-0 στην παράταση)
ΑΕ Ποντίων-Σούλι Παραμυθιάς 5-4
ΑΕ Καραγιάννιων-ΑΟ Ανατολής 0-1